Законопроєкт про мобілізацію 2024 – чи будуть блокувати рахунки ухилянтам – що може змінитися

Законопроект про мобілізацію: які обмеження можуть ввести для ухилянтів

© Генеральний штаб ЗСУ Він передбачає три основні обмеження.

Верховна Рада у першому читанні ухвалила новий законопроєкт про мобілізацію. Серед низки змін, які він пропонує, обмеження для військовозобов’язаних осіб, які ухиляються від служби.

Юрист гарячої лінії Асоціації правників України з питань, пов’язаних з військовою агресією, її наслідками та воєнним станом Владислав Зайцев в інтерв’ю «Факти ICTV» розповів, що чекає ухилянтів.

Він зазначив, що закон передбачає три основні обмеження:

  • тимчасове обмеження у праві виїзду за кордон;
  • тимчасове обмеження у праві керувати транспортними засобами;
  • накладення арешту на фінансові рахунки у банках, електронних гаманцях тощо.

Він нагадав, що особа має виконувати певні обов’язки під час мобілізації:

  • військовозобов’язаний, приписаний до певної військової частини, під час мобілізації у разі отримання повістки або мобілізаційного розпорядження повинен прибути у визначений час та місце на збори до ТЦК;
  • військовозобов’язаний, не приписаний до військової частини, за новими нормами, протягом 60 днів із дня початку мобілізації повинен самостійно з’явитися до ЦНАПу, ТЦК або ж в електронному кабінеті уточнити свої облікові дані;
  • військовозобов’язаний, не приписаний до військової частини, у разі отримання повістки також зобов’язаний з’явитися до ТЦК.

Якщо з певних причин людина не виконує ці обов’язки, то можуть бути застосовуватися обмеження.

Юрист пояснив, що у старому законопроєкті про мобілізацію рішення про застосування обмежень ухвалювалось безпосередньо в ТЦК. У новому ж законопроєкті про мобілізацію внесли зміни і зазначили, що такі санкції можуть застосовуватися лише судом.

Який порядок притягнення до відповідальності

Після встановлення факту порушення військового обов’язку. Працівники ТЦК найперше повинні направити людині листа з вимогою у певний термін все ж з’явитися.

Якщо особа цього не робить або пошта повернула вимогу назад до ТЦК (людина її не отримала чи не проживає за такою адресою), тоді працівники Національної поліції не мають змоги затримати людини і доставити до ТЦК.

У такому разі ТЦК звертається до суду з поданням, у якому просить застосувати те чи інше обмеження до ухилянта. Суд перевіряє підстави і виносить свою ухвалу, яка, до речі, підлягає негайному виконанню. Навіть якщо людина подає апеляцію, це все одно не зупинить виконання рішення суду.

Як можуть застосовувати обмеження до ухилянтів

Після суду рішення передають до Державної виконавчої служби, де відповідний виконавець приймає його і здійснює примусове виконання. Якщо говорити про накладення арешту на рахунки, то держвиконавець виносить відповідну постанову і розсилає її до банківських установ, які і мають здійснити блокування.

«Державний виконавець після отримання рішення суду за відповідними базами буде перевіряти, чи має певна особа рахунки за кордоном. Хоча не думаю, що у державних виконавців є доступ до реєстрів міжнародних фінансових установ. На мою думку, поки зарано про це говорити, а зрозуміло буде, коли підуть певні судові процеси», – пояснив він.

Якщо військовозобов’язаний все ж з’явився до ТЦК, то працівники територіального центру видають йому довідку, де зазначено, що свій обов’язок людина виконала. Така довідка надсилається до Державної виконавчої служби, і на цій підставі виконавець зобов’язаний закінчити попереднє провадження. А наслідком закінчення є, наприклад, розблокування банківських рахунків.

«Що стосується обмеження на право користування транспортними засобами, то це стосується лише права на керування. Жодних майнових обмежень не буде – тобто автівку не будуть арештовувати. Якщо ж людину спіймають за кермом, тоді настає окрема відповідальність»,  –  пояснив юрист.

Нагадаємо, які зміни законопроєкт пропонує внести в підстави для звільнення для всіх категорій військовослужбовців.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *