© depositphotos/belchonock Звіт охоплює період із 1 грудня 2023-го по 29 лютого 2024 року.
Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні у межах звіту оприлюднила дані згідно з якими фіксуються нові випадки катування та страт українських військовополонених з боку росіян.
“38-й звіт ООН щодо ситуації з правами людини в Україні охоплює період із 1 грудня 2023-го по 29 лютого 2024 року. Поміж іншого, експерти провели інтерв’ю з 60 українськими військовими, нещодавно звільненими з полону”, – йдеться у документі.
“Практично в кожному з них респонденти розповідали, що російські військові та посадовці катують полонених, у тому числі застосовують побиття, електричний струм, змушують довго перебувати в незручному положенні, погрожують розстрілом або імітують його. Більше ніж половина полонених пережила сексуальне насильство”, – зазначила очільниця Місії Даніель Белль.
За її словами, більшість військовополонених також згадують про страждання від неспроможності спілкуватись зі своїми родинами, а також відсутність задовільного харчування та медичної допомоги.
“Крім цього, ММПЛУ задокументувала достовірні повідомлення про страту щонайменше 32 українських військовополонених у 12 окремих випадках в період з грудня 2023 до лютого 2024 року, що значно більше, ніж за будь-який з попередніх періодів. ММПЛУ провела незалежну верифікацію трьох зі згаданих випадків”, – наголошується у звіті.
Представники Місії також наводять дані дані про інтерв’ю з 44 російськими військовополоненими, які, хоча й не заявляють про катування в офіційних місцях утримання, давали “свідчення про катування та жорстоке поводження в місцях їх тимчасового перебування після евакуації з поля бою”.
Раніше представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко розповідав, що чеченські війська активно викуповують полонених українців у інших російських солдатів. Воїнів ЗСУ вивозять у місто Грозний у РФ, щоб згодом обміняти на захоплених чеченців.
Хоча в Женевській конвенції немає спеціальної статті, що забороняє торгівлю військовополоненими, така практика, ймовірно, суперечить договору, в якому в загальних рисах зазначено, що “жодна спеціальна угода не повинна негативно впливати на становище військовополонених”.