Ракета “Онікс” на виставці зброї © en.wikipedia.org Обидві заявлені як гіперзвукові та вже застосовувались для обстрілів України.
Під час атаки балістичними ракетами на Київ вдень 25 березня росіяни могли запустити по столиці України модернізовані ракети «Онікс-М» або «Циркон». Саме вони можуть долітати із території окупованого Криму на таку відстань.
На разі Повітряні сили повідомили, що у повітряному просторі столиці було збито дві балістичні ракети, тип яких ще встановлюється.
«Циркон»
І «Циркон» і «Онікс» є протикорабельними ракетами. Гіперзвукову ракету «Циркон» Росія уже застосовувала під час атаки по Києву 7 лютого цього року. Тоді цей факт підтвердила відповідна експертиза.
«Циркон» позиціонується як гіперзвукова крилата ракета з повітряно-ракетним двигуном, яка здатна маневрувати. Вона передбачена для ураження великих кораблів та наземних об’єктів.
Довжина ракети: 8-9,5 м.
Вага: 300-400 кг.
Російські ЗМІ та влада неодноразово заявляли, що вона «не має аналогів», оскільки і швидкість, і висоту, і дальність «Циркону» буцімто неспроможні зафіксувати жодні системи ПРО.
Згідно із заявами Владіміра Путіна, «Циркон» має дальність польоту понад 1000 кілометрів та розвиває швидкість до 9 Маха (3 км/с). Летить вона на висоті 30-40 кілометрів.
Після аналізу знайдених рештків ракети у лютому директор Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Олександр Рувін заявив, що заявлена росіянами швидкість ракети не відповідає реальності – ракета летіла на максимальній швидкості 2500 км/год, а не анонсовані понад 10 000 км/год.
Також не відповідали заявленим і знайдені елементи ураження, що знову ж вказує на здатність РФ сильно перебільшувати характеристики ракети.
При цьому інші експерти зазначають, що політ на гіперзвуковій швидкості – це політ у хмарі розпеченого газу, плазмі, через яку не можуть проникнути радіохвилі. Цим самим заявлена росіянами керованість ракети під час її польоту неможлива.
Існує дві версії того, як «Циркон» наводиться на ціль:
- у ракету просто закладаються координати й далі діє лише інерційна система. Це передбачає чималу похибку, яка компенсується потужністю заряду;
- ракета зовсім не є гіперзвуковою та наводиться завдяки радіолокаційній головці самонаведення.
Ракети «Онікс» російські війська також уже неодноразово застосовували для ударів по Україні. Найчастіше ними б’ють по Одесі.
Згідно з офіційними даними РФ протикорабельна крилата ракета П-800 «Онікс» призначена для боротьби з надводними військово-морськими угрупованнями та одиночними кораблями в умовах сильної вогневої та радіоелектронної протидії.
Ракету почали розробляти ще в 70-х роках і вона мала перевершити американську ПКР «Harpoon», яка зараз стоїть на озброєнні України. Комплекс планували як універсальний, з можливістю розміщення на підводних човнах, надводних кораблях і катерах, літаках та берегових пускових установках.
Довжина ракети:
Корабельний варіант – 8 м
Авіаційний варіант – 6,1 м
Стартова маса – 3 тис. кг
Маса з ТПС – 3 900 кг
Максимальна швидкість – 3182 км/год;
Висота польоту на маршовій ділянці – до 14 тис. м.
«Онікс» має дальність польоту до 300 км, а у модернізованої версії «Онікс-М» її заявлено 800 км із швидкістю на висоті до 2,6 Маха (0,88 км/с). Тобто у тих самих габаритах нібито нова ракета вже має втричі більшу дальність та швидкість.
«Онікс» може літати на надзвукових швидкостях. Йому можна задати траєкторію залежно від мети – низька чи висока-низька.
Береговий ракетний протикорабельний комплекс «Бастіон» є одним з носіїв ракети «Онікс» нарівні з ракетними комплексами «Калібр» та Х-35 Уран.
Також існує експортна версія ракети під назвою «Яхонт».
Ціна однієї ракети Онікс становить від $1,25 млн до $1,3 млн.