© depositphotos/rommma Її твердження розбиваються об логікою, але це основна стратегія Кремля, на яку він покладає надію на успіх.
Росія запустила свідому інформаційну операцію із поширення думки, що війну в Україні неможливо виграти через домінування Росії на полі бою. Ця операція є справжньою стратегією Кремля, спрямованою на досягнення цілі в Україні, зазначають аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW).
Аналітики зазначають, що Кремль прагне спонукати США до бездіяльності і прийняти помилкову неминучість того, що Росія переможе в Україні. Тобто основна стратегія Москви полягає не у веденні війни для перемоги, а у змушенні інших побачити світ так, як це вигідно Росії, та стимулювати інших приймати рішення відносно створеної Кремлем альтернативної реальності.
«Ті, чия точка зору збігається з кремлівською, не є ipso facto російськими дурнями. Кремль пов’язує справжні почуття і навіть деякі логічні аргументи з інтересами Росії в публічних дебатах. Кремль також є маніпулятором рівних можливостей. Він націлений на тих, хто приймає або формує рішення. Маніпуляція сприйняттям є одним із основних засобів Кремля, який зараз з повною силою використовується для західної громадськості як єдина стратегія Кремля для перемоги в Україні. І це не той виклик, з яким готові боротися більшість суспільств», – вказують експерти.
В ISW вважають, що США можуть відмовити Росії в її єдиній стратегії успіху, хоча впродовж тривалого часу дозволили Москві відігравати величезну роль у формуванні американських рішень.
Водночас втрачені можливості України на полі бою є наслідком того, що Захід не зміг досить швидко пов’язати деякі наративи із власними інтересами, щоб діяти.
На разі основна мета Кремля полягає в тому, щоб змусити США прийняти рішення, які відповідають інтересам Росії, а не Штатів. При цьому Кремль не веде суперечку, а намагається нав’язати сфабриковане твердження, а потім дозволити американцям дійти висновків, заздалегідь визначених Кремлем.
«Прийняття російських передумов і висновки з них може відбуватися формально логічним шляхом, але, безумовно, не є раціональним, оскільки воно відірване від фактичної реальності. Російська мета полягає в тому, щоб ми вільно дійшли висновку, що панування Росії в Україні є неминучим і що ми повинні залишатися осторонь — і Москві це аж занадто вдається», – зазначають аналітики у звіті.
Вони заявляють, що не всі, хто виступає проти продовження чи розширення підтримки України, роблять це внаслідок рефлексивних заходів контролю з боку Росії. Однак вони ігнорують основний факт – Росія не мала права вторгатись Україну і допомога їй є єдиним шляхом до міцного миру, який в інтересах США.
Водночас Росія підмінює ключові концепції західних дебатів про цю війну, такі як поняття миру та оборони, сприяючи помилкам західних категорій щодо обох.
«Експлуатація Кремлем західного аргументу щодо «припинення кровопролиття» приховує ще один критичний нюанс. Припинення бойових дій не зупиняє вбивства, коли йдеться про Росію. Вбивства тривають у російських камерах тортур на території, яку окупує Росія – процес, який менш помітний західній аудиторії», – кажуть експерити.
Зокрема, Кремль використовує концепцію «миру», щоб скерувати Захід до капітуляції України – результату, якого Росія прагне, але не може досягти у військовому плані самостійно.
Аналітики вказують, що маніпуляція сприйняттям з боку Росії не є чимось новим, а радше ключовим елементом стратегії компенсації Путіна, його способом досягнення цілей за межами Росії. І від цієї стратегії в Україні залежить Кремль.
«Росія не має достатньої військової спроможності для досягнення своїх максималістських цілей, якщо воля України до боротьби зберігається разом із підтримкою Заходу. Приниження прийняття рішень США є одним із небагатьох, можливо, єдиним способом скоротити розрив між цілями та засобами Росії в Україні», – підкреслюють експерти.
В ISW зазначають, що Україна також не захищена від рефлексивного контролю Кремля, але вона досягла стратегічної ясності в ключові моменти, пішовши на протистояння із Росією у 2014 році, не піддавшись тиску у 2019 та продемонстрованій здатності вести війну після 2022 року.