Проблеми в ЗСУ – боєць Мауглі вважає, що їх обговорення краще захистить від ворожого ІПСО ніж позитив

«Мауглі»: Правдивий діалог з пошуком рішень – кращий захист від ІПСО, ніж «позитивна інфополітика»

Боєць стверджує, що чимало мотивованих професіоналів звільнилися з ЗСУ через конфлікт з командирами-самодурами

Багато юристів свого часу виступили проти законопроєкту №8271, що передбачав посилення кримінальної відповідальності військових за невиконання наказів. Вони попереджали, що при існуючій системі це призведе до зловживань, а сам закон підірве, а не підвищить боєздатність. 

«Пройшов час, і я впевнено можу сказати – так і сталося», – розповіла Олена Худякова у інтерв’ю редактору відділу соціуму ZN.UA Аллі Котляр – «Позивний «Мауглі»: «Тотальне приховування проблем не збільшує обороноздатності, а робить гострі моменти ще гострішими». 

«Мауглі» зазначила, що чимало мотивованих і професійних бійців, які мали легальний спосіб звільнитися з ЗСУ – скористалися ним саме «через конфлікт з держимордами».

«В нас такі [командири] теж трапляються, і управи на них досі немає, хіба зовсім розслабляться, і ДБР прийме їх на чергових конвертах. А до того саме вони, а не медики, вирішують, чи потребує людина лікування і операції, якщо мова йде не про ургентний стан», – каже боєць. 

За її словами, цивільним лікарям складно уявити, які спецоперації організовують військові медики, щоб допомогти бійцю, якому не пощастило з командиром.

«Так, можна писати рапорти, які часто губляться чи розглядаються місяцями. Звісно, ситуації бувають різні, але потреба людини в стаціонарному лікуванні має визначатись профільними фахівцями, а не «начальством», – каже Худякова. 

За її словами, є бійці, які звільняються через командирів-самодурів й повертаються на війну «нелегалами». 

«Бо вони не тікають з війни. Вони тікають від самодурів, на яких немає управи. В своїх соціальних бульбашках ми часто забуваємо, що не у всіх є впливові знайомі, певний рівень освіти і характер, які допомагають людині відстоювати свої права. Я бачила дуже багато тих самих простих людей, яким командири забороняли звертатися до медиків, казали нісенітниці типу «на кого складуть форму 100 (первинна медична картка, – ред), той не буде отримувати зарплату», – розповідає «Мауглі». 

За словами Худякової, вона бачила відверту травлю тих, в кого погіршився фізичний чи психологічний стан. Але ВЛК напише: «Розлад адаптації, повʼязаний зі стресом – придатний». 

«Після спроби суїциду боєць місяць провів у психіатрії, на виписці була зазначена рекомендація – «розглянути питання про придатність до військової служби». ВЛК визнала його здоровим. Через 10 днів він повісився. Якби за такі випадки люди, які ставили підпис на документі, несли відповідальність, в суспільстві було б більше довіри до системи, відчуття, що існує справедливість і шанс на захист своїх прав», – вважає «Мауглі». 

На її переконання, тотальне приховування проблем в армії не збільшує обороноздатність, а робить гострі моменти ще гострішими. 

«Намагання проводити виключно позитивну інформполітику, породжує той вакуум, який і стає простором для справжнього ворожого ІПСО. Бо коли в суспільстві вільно обговорюються проблемні питання і йде пошук їх вирішення – це і є кращим захистом від «вкидів», і підкріпленням мотивації триматися у надскладні моменти. Бо ти відчуватимеш, що в мить, коли звернешся з проблемою по допомогу, тебе почують, не знецінять. Ти відчуватимеш, що твоя жертва не марна, що є механізми захисту від самодурства і злочинних наказів», – каже «Мауглі», зазначивши, що «злочинний наказ» досі залишається розмитою й незрозумілою категорією.

Нагадаємо, що президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт №8271 у січні 2023 року. Пізніше юристи дали поради, як діяти військовослужбовцю, який отримав злочинний наказ. 

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *