Поновлення ракетних обстрілів – чому Захід знову помиляється у своїй реакції

Захід, реагуючи на масовані обстріли України, повторює минулорічні помилки – CNN

© Олег Синєгубов/Telegram Зробити Україну більш стійкою «грушею для биття» не є сталою стратегією

Росія відновила очікувану кампанію нанесення масованих ракетних ударів по українському цивільному населенню. Незважаючи на це, західні прихильники України, схоже, повторюють минулорічні помилки, реагуючи на обстріли, вважає Кейр Джайлз – консультант Програми Росії та Євразії у британському аналітичному центрі з міжнародних відносин Chatham House, автор книги «Війна Росії проти всіх: І що це означає для вас». 

Аналітик у своїй колонці для CNN зазначає, що минулої осені-зими західні партнери України зосереджувалися на відновленні пошкодженої інфраструктури, а цього року акцент робиться на поставках систем протиповітряної оборони для кращого захисту неба України.

«Але проблема обох цих підходів полягає в тому, що вони є оборонними і реактивними, і нічого не роблять для того, щоб вирішити проблему в її корінні, припинивши удари… Просто зробити Україну більш стійкою «грушею для биття» не є сталою стратегією. Якщо вони хочуть, щоб гинуло менше цивільних, західні прихильники Києва повинні усвідомити, що вони можуть взяти ініціативу в свої руки, а не безпорадно спостерігати», – пише Джайлз.

Консультант Chatham House не жалкує епітетів, коли критикує обрану Заходом стратегію:

  • «Одним з найбільш непристойних і збочених елементів війни в Україні є спосіб, у який світова спільнота дозволила Росії вести її. Світ – і Захід – погодився з правилами гри, продиктованими Москвою, де Росії надаються безпечні зони, з яких вона може здійснювати ракетні обстріли українських житлових будинків, не турбуючись про контрудари».
  • «Ця мовчазна згода свідчить про відсутність уяви та ініціативи, а також про нездатність відступити назад і усвідомити, наскільки абсурдним і химерним є те, що Росія може продовжувати цю лінію поведінки, не оскаржувану ніким, окрім України».
  • «Це ментальний параліч, який корениться в припущенні, що Росія занадто велика, занадто сильна, занадто ірраціональна або має занадто багато ядерної зброї, щоб на неї можна було вплинути. Поведінка російської держави розглядається як природне явище, за яким треба безпорадно спостерігати, а не як результат прорахованих рішень керівників, на розрахунки яких можна впливати як заохочувальними, так і стримуючими факторами».

Джайлз зазначає, що Захід та США мають важелі впливу на Росію й наводить приклад Великої Британії, яка у грудні 2022 року заявила Москві, що надасть Україні крилаті ракети Storm Shadow, якщо атаки на українську цивільну інфраструктуру триватимуть. «Росія продовжила, і тепер Storm Shadow стали важливим фактором у розгромі Чорноморського флоту Росії».

На його думку, Захід міг би обіцяти більші поставок потужних систем озброєнь – таких як бойові літаки або ракети далекого радіусу дії, або сигналізувати про більш серйозні наміри конфіскувати російські державні активи, заморожені за кордоном, як репарації за шкоду, заподіяну Україні.

«Прив’язка перспективи неприємних наслідків до змін у російській поведінці забезпечила б вплив і важелі впливу на Москву – але ця цінна можливість, схоже, майже ніколи не використовується», – вважає Джайлз.

Він пропонує подивитися не на заяви Сполучених Штатів, які демонструють розбіжності між боязким Білим домом, непоступливим Конгресом і збройними силами США, а на дії.

Ці дії «підтверджують лише один висновок: політичний істеблішмент США визнав, що надання Україні можливості перемогти Росію не відповідає ширшим стратегічним інтересам Сполучених Штатів. Це свідчить про нездатність або небажання визнати жахливі наслідки російського успіху для США і Заходу в цілому», – пише Джайлз. – «США, можливо, сподівалися, що заходів, які не ведуть до ескалації, таких як економічні санкції та обережний і поступовий підхід до озброєння України, буде достатньо для врегулювання стратегічної конфронтації з Росією. Якщо так, то це явно провалилося».

Джайлз зазначає, що Велика Британія принаймні говорить правильні речі і закликає надати Україні можливість перемогти Росію, а не просто вижити. Європа, під загрозою втрати підтримки з боку США, заявляє, що має намір нарощувати виробництво зброї для допомоги Україні. Але, на його думку, це не замінить набагато глибшої зміни мислення щодо того, як поводитися з Росією. 

«Держави, що знаходяться на передовій, такі як Польща, гостро усвідомлюючи екзистенціальний характер загрози, можуть відігравати більшу роль у зміні того, як Захід в цілому розуміє конфлікт – не лише у відкритих бойових діях в Україні, але й у ширшій війні, яку Росія веде проти глобальної системи, що утримувала Європу в безпеці протягом десятиліть. Захист цієї системи буде складною, брудною і дорогою справою, яка вимагатиме важкого вибору як для Європи, так і для Північної Америки. Але у випадку з російською кампанією терору в небі України сьогодні рівняння дуже просте: чим менше Захід хоче показати Росії, що її дії мають наслідки, тим більше українських чоловіків, жінок і дітей загине», – резюмує Джайлз.

Нагадаємо, після першого масованого ракетного удару 29 грудня, видання The Washington Post заявило, що Конгрес США має «дати вогонь у відповідь», адже Росія ніколи не погодиться завершити війну, якщо знатиме, що Україна втратить військову підтримку.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *