Мобілізація в Україні – Більшу кількість жінок намагаються заохотити йти до армії

В Україні намагаються залучити до армії більшу кількість жінок — NYT 

© Getty Images Країна також зосередилася на поліпшенні умов для жінок, які вже служать в армії.

Оскільки у боротьбі з вторгненням РФ багато залежить від поповнення рядів солдатів, в Україні докладаються зусилля, щоб залучити більше жінок до армії. Про це пише NYT.

Продавчиня в будівельному магазині в Києві Галина Винокур вперше взяла до рук зброю. Менеджер із закупівель в універмазі Ірина Сичова вчилася розбирати і складати автомат Калашникова.   

Вони були серед двох десятків жінок, які зібралися, щоб пройти курс стрільби з вогнепальної зброї та ведення бою, який включав стрільбу з гвинтівок, пошук мінних пасток та метання ручних гранат. За словами жінок, їх підштовхнуло почуття обов’язку, адже вони усвідомлювали, що одного дня можуть опинитися на передовій.   

“Ніхто не хоче воювати в окопах. Це неприродно хотіти цього”, – сказала 36-річна психолог Ольга Бахматова, яка брала участь у тренінгу. 

Але вона відчуває “неминучість” того, що все більше жінок будуть воювати, і хоче бути готовою до цього.

“Тепер я розумію: якщо не я, то хто?”, – сказала жінка.

Після 20 місяців повномасштабної війни бойові дії в Україні загрузли в жорстоких боях на виснаження вздовж зигзагоподібної лінії фронту на південному сході. Стабільне постачання зброї та поповнення особового складу має вирішальне значення, і хоча Україна має перевагу в озброєнні, наданому Заходом, вона покладається лише на власне населення як на джерело поповнення особового складу, тоді як населення РФ приблизно втричі більше.  

Оскільки так багато залежить від поповнення рядів військових, докладаються зусилля для залучення більшої кількості українських жінок до армії. Волонтерські групи, що пропонують навчання для жінок підтримують ці зусилля.

За даними Міністерства оборони України, зараз в українській армії служать близько 43 тисяч жінок, що приблизно на 40 відсотків більше, ніж у 2021 році, за рік до повномасштабного вторгнення Росії. Пропорційне збільшення кількості є меншим, ніж чоловічого контингенту, який за той самий період зріс більш ніж утричі. 

Зараз українські жінки беруть участь у бойових діях на південному сході України. Після вторгнення військові скасували обмеження, які утримували жінок від таких ролей, як кулеметник, командир танка і снайпер, а також скасували правила, що забороняють жінкам керувати вантажівками. Було підвищено віковий ценз для жінок-новобранців, який раніше становив 40 років, до 60 років, як і для чоловіків.

Раніше, під час повномасштабної війни, жінки брали участь у бойових діях у складі воєнізованих груп або в обхід правил. Вони діставали поранення, потрапляли в полон і гинули.

Спроби залучити більше жінок до української армії – це, безумовно, крок до рівності, але він також відображає втрати, яких завдала війна.

Сотні тисяч чоловіків, які хотіли стати добровольцями на початку війни, багато з яких вишикувалися в чергу в перший день, вже приєдналися до армії; дехто з них загинув або дістав поранення. Зараз Україні потрібно мобілізувати і підготувати значно більше солдатів, щоб продовжувати протистояти російському вторгненню, навіть якщо чоловіки все частіше ухиляються від призову.

Навчання для жінок спрямовані на створення середовища, в якому вони не почуватимуться менш обізнаними, ніж чоловіки, і де їхні зусилля не будуть постійно порівнюватися з чоловічою фізичною силою.

“Жінки здатні воювати нарівні з чоловіками і при цьому залишатися жіночними. Стать воїна не має значення”, – каже засновниця громадської організації “Українська Валькірія” Дар’я Требух, яка проводить тренінги.

26-річна Винокур, продавчиня будівельного магазину, прийшла на тренування разом із подругою, побачивши оголошення в Instagram. 

“Мене привабило те, що це тільки для жінок. Так зручніше, особливо вперше, тримати зброю в руках. Як жінки, ми всі на одному рівні”, – зазначає вона.

“Всі розуміють, що війна не закінчиться через місяць. Я не хочу, ніколи не хотіла, але розумію, що повинна бути готова до цього”, – сказала жінка про службу в армії. 

Українські військові зосередилися насамперед на поліпшенні умов для жінок, які вже служать в армії, наприклад, на забезпеченні відповідним одягом і бронежилетами, а не на мобілізації. Жінок не призивають до армії, хоча нещодавно з’явилася вимога, щоб жінки з медичною освітою ставали на військовий облік.

Щоб створити відповідні умови для жінок-військових, Міністерство оборони запровадило жіночу форму, а також поставило на забезпечення в ЗСУ жіночу білизну.

Перші ознаки можливого призову жінок з’явилися 1 жовтня, коли набув чинності закон, що зобов’язує жінок з медичною освітою ставати на військовий облік. 

Жінок залучають, зокрема, до управління безпілотниками, які використовуються для розвідки або для скидання вибухівки на ворога.

“Жінки, які вміють керувати безпілотниками, — це люди, які завтра, якщо знадобиться, можуть управляти дроном для наведення артилерійського вогню”, – каже засновник групи з підготовки жінок до управління дронами “Пілотеси” Валерій Боровик. 

За його словами, жінки вивчають управління дронами з різних причин. Деякі думають, що їх можуть призвати воювати, і хочуть отримати корисні навички. Інші вже служать в армії і хочуть перейти з допоміжних посад або медичної роботи на бойові ролі.   

“Мене можуть призвати в армію, тому я вирішила, що повинна мати якісь навички для фронту”, – каже 24-річна Аліна Буднєва, яка минулого року закінчила медичний університет. 

За словами дівчини, її мотивувало готуватися до служби те, що вона хоче захищати свою країну.

“Жінки часто відчувають себе другим сортом. Вони фізично слабші, і є речі, які вони не можуть робити. Але в управлінні безпілотниками вони на рівних. Я пішла в армію, щоб воювати, а не тасувати папери”, – сказала одна з інструкторів.

Група “Валькірія” навчила близько 200 жінок користуватися вогнепальною зброєю та інших бойових навичок. За словами Требух, жінки, які закінчили курс і бажають вступити до армії, записуються у військкомати, приблизно кожна п’ята з тих, хто брав участь у тренуваннях, зробила це. 

У грудні 2021 року Міністерство оборони України суттєво розширило перелік професій військовозобов’язаних. Під дію документу потрапляла більшість жінок різних професій. Пізніше Міноборони суттєво скоротило перелік спеціальностей та професій, представниці яких мають стати на військовий облік. З 1 жовтня 2023 року обов’язковому військовому обліку підлягають жінки, які отримали медичну або фармацевтичну спеціальність.  ZN.UA зібрало відповіді на найрозповсюдженіші питання щодо військового обліку жінок.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *