Мобілізація в Україні 2023 – список хвороб розширено, але це небезпечно, попередив юрист

Змушення ВІЛ-інфікованих та психічно нестабільних людей їхати на фронт викликає питання – юрист

Нові правила мобілізації можуть збільшити кількість трагічних випадків на фронті, попереджає юрист Володимир Романчук.

Низка хвороб, носії яких раніше вважалися непридатними до військової служби, відтепер є в списку «дозволених» для відправлення на фронт, свідчать нові правила у Положенні про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України, які детально пояснює юрист Володимир Романчук у статті «Мобілізація по-новому: що зміниться у ВЛК і з якими хворобами візьмуть в армію».

«Перелік хвороб виглядає моторошно, оскільки важко уявити ефективне виконання бойового завдання військовослужбовцем із хворобливим проявом психічного розладу, анемією, що повільно прогресує, з рідкими загостреннями, або хворобою ендокринної системи», – каже Романчук. 

Незважаючи на те, що деякі військовослужбовці, яких раніше визнавали обмежено придатними чи непридатними, успішно проходили службу в різних військових частинах і підрозділах, все одно існують великі ризики відправлення таких людей на фронт, підкреслює юрист. 

«Командування Медичних сил ЗСУ не згадує про протилежні випадки, коли очевидно непридатні за станом здоров’я громадяни підпадали під мобілізацію, що спричиняло трагічні, а іноді навіть фатальні наслідки, як, наприклад, у випадку померлого від епілепсії мобілізованого інваліда дитинства в Одеській області», – нагадує Романчук.  

Він попереджає, що після зазначених змін кількість трагічних випадків може значно збільшитись.

«Питання щодо надання домедичної допомоги бійцю з безсимптомним ВІЛ, коли, ймовірно, йтиметься про контакт із кров’ю, аналогічно зависає в повітрі. І таких питань постає чимало практично щодо кожного пункту «дозволених» хвороб. Вочевидь, наразі риторичних», – резюмує експерт. 

Зміни до Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ Міноборони внесло наказом №490 від 18 серпня 2023 року. 

Оновлення торкнулися методології визначення ступеня придатності до військової служби, переліку хвороб, а також розширили обов’язки ВЛК. 

Згідно з новими правилами, ВЛК визначатиме придатність людини до військової служби не лише за станом здоров’я загалом, а й за конкретною військовою спеціальністю: якщо кулеметник отримав поранення і не зможе продовжувати свою роботу, замість демобілізації його можуть перевести, наприклад, на посаду водія.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *