Мобілізація в України 2023 – що буде тим, хто незаконно виїхав за кордон – яке покарання за ухилення

Загальна мобілізація: чи покарають ухилянтів, які виїхали за кордон

© Getty Images Адвокат пояснив, чи є для цього правова база.

В Україні триває загальна мобілізація і оголошено воєнний стан. В цей час виїзд чоловіків за кордон обмежено. Але деякі з них змогли незаконно виїхати до інших країн, щоб уникнути призову.

Адвокат ЮФ Gracers Станіслав Польовий пояснив «УНІАН», чи можуть притягнути їх до відповідальності. Він нагадав, що за постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487, усі посольства та консульства України зобов‘язані взяти на себе облік військовозобов‘язаних. Зокрема, вчасно інформувати громадян України, які знаходяться за кордоном, про те, що в державі розпочався новий призов та мобілізація, а також допомагати в поверненні таких осіб до України.

Загалом, відповідно до вимог Порядку організації та проведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, закон вимагає:

  • перебувати на військовому обліку у разі вибуття за межі України на строк більше ніж три місяці – за місцем консульського обліку в закордонних дипломатичних установах України;
  • особисто у семиденний строк з дня прибуття до країни прибути з паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до посольства чи консульства України для взяття на військовий облік;
  • призовники, військовозобов’язані та резервісти, які виїжджають за кордон на строк до трьох місяців, з військового обліку не знімаються, тобто ставати на облік не потрібно.

«Проте чіткого механізму в цій системі не існує. Співробітники посольств та консульств не мають, як такого, права вручати громадянам повістки. Також не мають повноважень для сприяння в поверненні військовозобов‘язаних, адже примусова депортація можлива виключно у випадку, коли є відповідне рішення міжнародного суду. На практиці, громадяни України не підлягають екстрадиції, тому що виїзд за межі країни до, або під час війни не є злочином», – зазначив він.

Адвокат підкреслив, що зараз єдиною проблемою, яка може стати на шляху в особи, яка вже знаходиться за межами України незаконно, це те, що наразі таким людям вкрай важко влаштуватись в Європі та отримати тимчасовий захист. Адже для цього вони мають мати законні підстави, яких вони не отримують при незаконному перетині кордону.

Яка відповідальність чекає чоловіків, які ухиляються від мобілізації

Щодо санкцій, які чоловіки можуть отримати, повернувшись додому, то тут є декілька видів відповідальності. В залежності від кожного випадку, їх поділяють на дві категорії – кримінальна та адміністративна відповідальність.

Кримінальна відповідальність

  • Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації. Якщо метою перетину кордону було ухилення від служби, то це карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років.
  • За пропозицію, обіцянку або надання неправомірної вигоди посадовій особі можна отримати штраф чи позбавлення волі.
  • За підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів загрожує штраф, або ж арешт чи обмеження волі.

Адміністративна відповідальність

  • Неявка до військкомату під час дії Указу президента України «Про проведення спільної мобілізації» – може каратись штрафом до 8500 гривень.
  • Спроба незаконного перетину кордону – карається штрафом в 3400 – 8500 гривень, або ж адміністративним арештом.

«Фактично, наразі міжнародне право безсильне в цій проблематиці. А методи покарання порушників, які існують в українському законодавстві, можна реалізувати, лише коли особи знаходяться на території України», – підсумував юрист.

Related video

В цей час чоловіки можуть отримати повістки на вулиці, вдома чи на робочому місці. Нагадаємо, як повинна виглядати повістка та що вона має містити.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *