Мобілізація в Україні 2023 – чи можна не з’явитися по повістці – коли можуть притягнути до кримінальної відповідальності

Ухилення від мобілізації: у якому випадку настає кримінальна відповідальність

© Віктор Назаров/Telegram Пояснення дав юрист.

З перших днів війни, яку розпочала Росія, багато чоловіків та жінок стали на захист нашої країни. Але іноді військовозобов’язані ігнорують повістки і не приходять у ТЦК. За це передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність.

Адвокат Роман Сімутін у своєму Telegram-каналі розповів, у якому випадку настає кримінальна відповідальність за ухилення від мобілізації.

Експерт прокоментував запитання одного з читачів про те, чи дійсно, якщо за рік не з’явитися тричі по повістці на уточнення даних або ВЛК, може настати кримінальна відповідальність. Він зазначив, що це не зовсім так.

За його словами, є тільки три можливих варіанти притягнення до кримінальної відповідальності.

Варіант 1. Звернення ТЦК до поліції

Формальне звернення ТЦК до поліції із заявою, що громадянин тричі не з’явився по повістках, просто проігнорують. Але якщо до заяви долучать корінці повістки, рапорти, пояснення, якісь акти відмови і т. п., то, ймовірно, відкриють кримінальне провадження.

За його словами, у такому випадку слідчому ще доведеться довести, що саме особа отримали повістку та навмисно ухилялися від призову. А це – проведення почеркознавчої експертизи для ідентифікації підпису, якщо особа заперечує автентичність підпису, встановлення обставин, за яких отримана повістка, допит свідків. Але, як зазначив юрист, перспективність подібного способу наближена до нуля.

Варіант 2. Двічі притягли за ст. 210 – 1 КУпАП

Це порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Це можливо якщо начальник ТЦК двічі притягнув особу до адмінвідповідальності та вона не оскаржила і не скасувала його постанови в суді. Бо в такий спосіб встановлюється так званий преюдиційний факт, тобто факт умисної неявки по повістці, який особа не оспорювали та який вже не підлягає доказуванню. Тобто слідчому не потрібно буде доводити обставини отримання вами повістки, проведення почеркознавчої експертизи і т. п. У нього на руках вже будуть докази, тобто постанови.

«Чому ж обов’язково двічі? Бо це повторність, тобто вчинення порушення два і більше рази та системність, тобто ви вчиняли правопорушення систематично та з умислом на ухилення від мобілізації», – розповів він

Варіант 3. Після проходження ВЛК

Якщо після проходження ВЛК і вручення повістки на відправку особа без поважних причин не являється у визначену дату та час до ТЦК, то визнання винним за ухилення від мобілізації майже гарантоване.

Деякі чоловіки мають право на відстрочку навіть в цей час. Нагадаємо, як підтвердити право на відстрочку від мобілізації чоловіку, який здійснює постійний догляд.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *