Мобілізація 2023 – нові правила треба доопрацювати, заявив юрист Володимир Романчук

Нові правила мобілізації треба доопрацювати – юрист

© depositphotos/daks1984 Зміни в правилах проходження ВЛК почали активно відбуватися після викриття корупційних схем та масштабних перевірок цих комісій.

Деякі нові правила щодо проходження військово-лікарської комісії мають в собі ризики, тому їх варто доопрацювати, пише юрист Володимир Романчук у статті «Мобілізація по-новому: що зміниться у ВЛК і з якими хворобами візьмуть в армію».

Мова йде, зокрема, про розширення списку хвороб, з якими тепер можуть відправляти на фронт, наприклад – з ВІЛ-інфекцією та психічними порушеннями.

«Є припущення, що скасовані «підстави для непридатності» були основою схем для ухиляння від мобілізації через фальсифікацію медичних довідок у викритих на корупції ТЦК, оскільки більшість хвороб у переліку є, на перший погляд, безсимптомними, а отже, простішими для симуляції. Проте тоді виходить, що держава, намагаючись подолати корупцію, готова відправляти на фронт реально хворих de facto непридатних громадян?» – питає Романчук.

Водночас громадяни, котрі дійсно усвідомлюють свою непридатність до військової служби за станом здоров’я, під час проходження ВЛК мають надати відповідні переконливі медичні документи, а не лише підтвердити діагноз, додає експерт. 

Романчук також наголошує на необхідності покращити комунікацію представників МО та Медичних сил із українським суспільством, «якої, на жаль, наразі немає». 

«Реформування та цифровізації, вочевидь, потребує процедура проходження військово-лікарської комісії; також має бути переглянуто перелік хвороб і протипоказань до військової служби – інакше на практиці стикнемося з проявом «індивідуальності» та «прогресивності» рішень ВЛК і побачимо в штурмових групах людей із клінічно вилікуваним туберкульозом і безсимптомним ВІЛ», – резюмував юрист.

Зміни до Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ Міноборони внесло наказом №490 від 18 серпня 2023 року. 

Оновлення торкнулися методології визначення ступеня придатності до військової служби, переліку хвороб, а також розширили обов’язки ВЛК. 

Згідно з новими правилами, ВЛК визначатиме придатність людини до військової служби не лише за станом здоров’я загалом, а й за конкретною військовою спеціальністю: якщо кулеметник отримав поранення і не зможе продовжувати свою роботу, замість демобілізації його можуть перевести, наприклад, на посаду водія.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *