В ОП опублікували документ, який обговорювали учасники мирного саміту в Джидді

В ОП опублікували документ, який обговорювали учасники мирного саміту в Джидді

КИЇВ. 8 серпня. УНН. Офіс президента України опублікував документ, який і став предметом обговорення країнами учасниками конференції, організованої Саудівською Аравією в Джидді. Це “Формула миру” президента України Володимира Зеленського. В документі описується її філосфія в 10 основних аспектах, передає УНН.

Деталі

В документі опубліковану офісом президента описується Українська Формула миру. Вона скаладається з десяти пунктів. 

1. Радіаційна та ядерна безпека

Зазначається, що будь-яке використання ядерної енергії, установок, пристроїв та об’єктів має бути безпечним, належно регульованим, контрольованим та безпечним для навколишнього середовища. 

Українські атомні електростанції та установки повинні безпечно працювати під повним суверенним контролем України.

російські війська мають бути виведені з території Запорізької АЕС, а її територія має бути повністю демілітаризована. Будь-які форми ядерного шантажу мають бути припинені. росія повинна утримуватися від усіх форм ядерних погроз, чітко взяти на себе зобов’язання не застосовувати ядерну зброю і не ставити під загрозу безпеку ядерних об’єктів.

МАГАТЕ має відігравати провідну роль у підтримці ядерної безпеки та впровадженні гарантій на цивільних ядерних об’єктах.

2. Продовольча безпека

Необхідно забезпечити вільне, повне та безпечне судноплавство в Чорному та Азовському морях, відновити суверенний контроль України над українськими портами, створити нові порти та розширити асортимент українських товарів, що транспортуються морем. Чорноморська зернова ініціатива, а також гуманітарна ініціатива України “Grain from Ukraine” мають і надалі успішно, безперервно і безпечно реалізовуватися, розширені на нові порти та продовжуватися без обмежень у часі.

Ініціатива ” EU Solidarity Lanes ” має і надалі реалізовуватися для експорту українських сільськогосподарських товарів та імпорту товарів, яких потребує Україна.

3. Енергетична безпека

Українська енергетична інфраструктура повинна бути захищена належним чином для безпеки цивільного населення та об’єктів критичної інфраструктури. Варто докладати всіх зусиль, щоб унеможливити напади росії на об’єкти критичної інфраструктури України.

Необхідно встановити та забезпечити постійну охорону та міжнародний моніторинг безпеки об’єктів енергетичного сектору України. Українська енергетична інфраструктура має бути відновлена шляхом надання відповідної допомоги (високовольтне обладнання, генератори, трансформаторні підстанції, плавучі електростанції тощо). Необхідно продовжувати реконструкцію (відновлення) енергетичної системи України.

4. Звільнення полонених і депортованих осіб

 Шляхом повного обміну повинні бути звільнені усі українські громадяни, які утримуються в росії та на тимчасово окупованих територіях України, зокрема в АР Крим: військовополонені, інтерновані, цивільні, примусово переміщені і депортовані особи, включаючи дітей. При цьому права українських військовополонених і цивільних осіб, які утримуються росією, повинні забезпечуватись відповідно до положень Женевської конвенції про поводження з військовополоненими від 12 серпня 1949 року та Додаткового протоколу І до Женевських конвенцій 1949 року.

5. Відновлення територіальної цілісності України

Жодне захоплення територій шляхом застосування погроз або використання сили не може бути визнане законним. Суверенітет, незалежність, єдність і територіальна цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів, що поширюються на її територіальні води, повинні поважатися відповідно до Статуту ООН і принципів міжнародного права. Відданість суверенітету, незалежності, єдності та територіальній цілісності України неодноразово підтверджувалась Генеральною Асамблеєю ООН.

Територіальна цілісність та суверенітет України мають бути відновлені щодо всієї її території у межах міжнародно визнаних кордонів, як вони були визначені на момент проголошення незалежності України у 1991 році, що включає всі без виключення тимчасово окуповані Російською Федерацією частини території України.

Як наголошено Генеральною Асамблеєю ООН у резолюції «Територіальна цілісність України» від 27.03.2014 № 68/262, прийнятою у звʼязку з анексією Криму російською федерацією, країни повинні утримуватися від дій, спрямованих на частковий або повний підрив національної єдності та територіальної цілісності України, у тому числі від будь-яких спроб змінити кордони України шляхом погрози силою або її застосування чи іншими незаконними засобами.

Генеральною Асамблеєю ООН засуджено анексію територій України, зокрема її Донецької, Запорізької, Луганської та Херсонської областей, шляхом організації незаконних так званих «референдумів» для виправдання такої анексії. Держави, міжнародні організації, структури ООН повинні не визнавати будь-якої зміни статусу регіонів України російською федерацією.

Подальші спроби незаконної анексії цих регіонів, не мають міжнародно-правової сили та не є підставою для будь-якої зміни статусу цих регіонів України. Про це зазначено у резолюції ГА ООН від 12.10.2022 ES-11/4 «Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту ООН».

Відновлення світового порядку та забезпечення загальної поваги до Статуту ООН можливе лише шляхом відновлення територіальної цілісності держави Україна в її міжнародно визнаних кордонах. Міжнародне співтовариство має забезпечити, щоб росія поважала та виконувала Статут ООН, зокрема статтю 2. Це є запорукою відновлення поваги до Статуту ООН і виконання його цілей і принципів.

6. Виведення російських військ і припинення бойових дій

Держави-члени ООН мають невід’ємне право на індивідуальну або колективну самооборону, якщо проти них відбувається збройний напад. Вони також повинні добросовісно виконувати зобов’язання, взяті на себе відповідно до Статуту ООН, зокрема, вжиття ефективних колективних заходів для запобігання та усунення загроз миру.

Міжнародна підтримка відновлення територіальної цілісності та миру в Україні відповідає Статуту ООН і має глобальний вплив як приклад об’єднання зусиль для захисту світового порядку на основі принципу мирного співробітництва. Суверенітет, незалежність і територіальна цілісність держав-членів ООН можуть бути ефективно захищені лише тоді, коли іноземні війська не розміщені незаконно на їхній території, а відповідні уряди мають повний контроль над своїми міжнародно визнаними кордонами.

Неможливо відновити суверенітет і територіальну цілісність України, доки російські війська залишаються на її території. російська федерація повинна негайно, повністю і беззастережно вивести всі свої збройні сили з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів і припинити бойові дії.

7. Відновлення справедливості

Відповідальність за найтяжчі міжнародно-правові злочини, вчинені на території України, має бути забезпечена шляхом належного, справедливого та незалежного розслідування й судового переслідування на національному чи міжнародному рівнях. Правосуддя має бути забезпечене для всіх жертв і з метою запобігання майбутнім злочинам.

російська редерація має бути притягнута до відповідальності за всі порушення міжнародного права в Україні або проти неї, включаючи агресію, якою порушено Статут Організації Об’єднаних Націй, а також за будь-які порушення міжнародного гуманітарного права та міжнародного права прав людини.

росія повинна нести правові наслідки всіх своїх міжнародно-протиправних діянь, включаючи відшкодування шкоди, в тому числі будь-якої шкоди, завданої такими діяннями. Національні та міжнародні зусилля зі збору доказів, у тому числі Міжнародним кримінальним судом, повинні бути продовжені та посилені. Механізм відшкодування завданих збитків має бути встановлений через багатосторонні міжнародні механізми.

8. Екологічна безпека

Міжнародне співтовариство має підтримувати Україну в таких ключових напрямках забезпечення екологічної безпеки та протидії екологічним наслідкам війни:

  1. Коротко-, середньо- та довгострокова оцінка шкоди навколишньому середовищу, включаючи вплив на здоров’я людини та збереження біорізноманіття.
  2. Притягнення до відповідальності за шкоду, завдану навколишньому середовищу. Для досягнення цієї мети необхідно належним чином фіксувати та документувати кожен випадок заподіяння шкоди, надавати відповідну правову оцінку та проводити неупереджене розслідування.
  3. Відновлення та реконструкція, включаючи перехід до зеленої економіки. Комплексна система екологічного й економічного оздоровлення має включати заходи щодо відновлення навколишнього природного середовища України, зокрема рекультивацію та розмінування земель, відродження знищених лісів і заповідників, створення нових національних парків і природоохоронних зон, очищення річок, озер і морських вод тощо.

9. Недопущення ескалації війни та повторення агресії 

 Ризик ескалації в Україні та навколо неї зберігатиметься до тих пір, поки її безпека не буде гарантована юридично обов’язковими інструментами міжнародного права, посилена надійними власними оборонними можливостями та інтегрована в нову архітектуру міжнародної безпеки.

Тому для запобігання ескалації війни чи повторенню агресії Україні мають бути надані чіткі, позитивні, обов’язкові зобов’язання та гарантії (commitments and arrangements) безпеки. Зобов’язання щодо безпеки України повинні включати заходи щодо протидії новій агресії проти України, заходи на випадок нової агресії, впровадження санкційних механізмів проти держави-агресора, складові регіональної безпеки (наприклад, щодо безпеки судноплавства в Чорноморському та Азовському морях).

Ці зобов’язання, надані країнами-гарантами, мають забезпечити її право на самооборону, як це передбачено одним із ключових принципів Статуту ООН та міжнародного права та відповідати їм.

10. Підтвердження закінчення війни

Досягнення справді всеосяжного, справедливого і міцного миру можливе лише за умови відновлення територіальної цілісності та суверенітету України в її міжнародно визнаних кордонах та міжнародно-правового оформлення припинення війни. Цей крок передбачає створення чіткої рамки (framework) підтвердження припинення війни, надання зобовʼязань та гарантій безпеки, створення умов для післявоєнного врегулювання, узгодження умов фінансування відбудови України, а також розробку механізмів запобігання повторенню агресії проти України та будь-якої іншої держави у майбутньому.

Підтвердження закінчення війни було б чітким сигналом того, що жоден потенційний агресор, незалежно від континенту, розміру, чисельності чи військової сили, не зможе силою нав’язати свою волю іншій державі.

Необхідно створити нові механізми, які б ефективно забезпечували дотримання принципів і норм міжнародного права на основі багатосторонності та справедливого представництва. Завершення війни має бути підтверджено на мирній конференції, яка відбудеться за участю якнайширшого кола держав, які беруть участь у реалізації Формули миру і роблять цим внесок у досягнення всеосяжного, справедливого і міцного миру в Україні. Комплексний юридично обов’язковий міжнародний договір має бути підписаний сторонами за участю держав-гарантів.

Доповнення

У переговорах, що завершилися в неділю, в Джидді взяли участь понад 40 країн, включаючи Китай, Індію, США і країни Європи, але не росію.

На полях переговорів у Саудівській Аравії, за словами радника керівника Офісу президента Михайла Подоляка “одним із найскладніших питань” було те, що не усі країни розуміють, чому росія має покинути території України для завершення війни.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Єрмак про підсумки саміту в Саудівській Аравії щодо України: “Ми стали ще на крок ближчими до реалізації Формули миру”

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *