© Міноборони РФ І Вашингтон, і Київ припустилися помилок — й Москва цим користується.
На війні завжди слід очікувати несподіванок. Українські війська готуються до весняного або літнього російського наступу на Донбасі. Він все ще може відбутися, але тим часом російські війська здійснили наступ в Харківській області. Кирило Буданов, голова української військової розвідки в інтерв’ю для The New York Times описав ситуацію як таку, що “перебуває на межі” й рухається “до критичної”.
Якщо росіяни продовжать просування, вони можуть знову опинитися в межах артилерійської досяжності Харкова. Найгіршим сценарієм було б падіння Харкова, але це все ще малоймовірно, повідомляє The Washington Post.
Чому росіяни досягли такого раптового успіху? Поясненням є поєднання російської військової вправності з українськими та американськими прорахунками. Російські війська покращили свої бойові характеристики з перших днів війни, коли, здавалося, вони не могли зробити нічого правильно. Вони пристосовуються до умов поля бою.
Тим часом, Збройні сили України були серйозно обмежені через тривалу затримку з наданням американської допомоги. Українські війська опинилися в 10-кратній меншості в артилерійських боєприпасах, а запаси засобів протиповітряної оборони також закінчуються.
Крім того, газета The Wall Street Journal повідомляла, що “за останні шість місяців Україна перехопила близько 46% російських ракет, порівняно з 73% за попередній шестимісячний період”. Минулого місяця рівень перехоплення ракет впав до 30%. Нездатність України забезпечити адекватну протиповітряну оборону для військ на передовій означає, що Росія вперше змогла значною мірою використати повітряну міць.
Американські боєприпаси та зброя нарешті почали надходити після того, як Конгрес схвалив пакет допомоги на суму 61 мільярд доларів, але для того, щоб належним чином забезпечити всі українські війська, знадобляться місяці. Це створює вразливе місце, яким користуються росіяни.
Росіяни також можуть скористатися обмеженнями США на використання будь-якої американської зброї для атак на законні військові об’єкти на російській території. Інститут вивчення війни, вашингтонський аналітичний центр, звинувачує нещодавній російський наступ “значною мірою” в цих обмеженнях. Велика Британія зняла аналогічне обмеження на використання своєї зброї.
“На жаль, український уряд також ненавмисно сприяв російському просуванню, не поспішаючи розширювати свої Збройні сили й будувати укріплення”, — пише The Washington Post.
У березні президент України Володимир Зеленський нарешті оголосив про ініціативу побудувати 2000 км укріплень на трьох лініях оборони. Ці лінії зараз будуються, але вони мали бути зведені ще багато місяців тому. Ця затримка відображає нездатність Зеленського зробити більше для мобілізації українського суспільства на війну.
Хороша новина полягає в тому, що Україна ще має час, щоб оговтатися від цих невдач. Будівництво нових укріплень і мобілізація більшої кількості українських солдатів у поєднанні з масованим надходженням американської зброї та боєприпасів повинні зупинити російський наступ й стабілізувати лінію фронту.
Нагадаємо, що Politico писало, що Україна стоїть перед вирішальною битвою на тлі нового наступу російських військ. Якщо Харків впаде — може похитнутися рішучість підтримки з боку Заходу, а заклики до мирних переговорів посиляться.