© Сіньхуа | Xinhua News За словами Ван І, війна може зупинитися лише тоді, коли РФ та Україна погодяться сісти за стіл переговорів.
Міністр закордонних справ Китаю Ван І заявив, що Пекін підтримує проведення міжнародної конференції з метою сприяння припиненню війни РФ проти України у “правильний час”. Виступаючи на прес-конференції у четвер, 7 березня, Ван сказав, що кінцевою метою Пекіна є припинення війни, але це може статися лише тоді, коли РФ та Україна погодяться сісти за стіл переговорів, повідомляє South China Morning Post.
Він додав, що усі конфлікти повинні закінчуватися за столом переговорів, і чим раніше почнуться перемовини, тим швидше настане мир.
“Всі наші зусилля спрямовані на одну мету – прокласти шлях до припинення конфлікту і початку мирних переговорів”, – цитує слова міністра Xinhua.
За словами Ван І, минулий досвід показує, що конфлікт, коли він затягується, має тенденцію до погіршення й ескалації, навіть до немислимих для сторін масштабів, а за відсутності мирних переговорів неправильне сприйняття та прорахунки будуть накопичуватися та можуть призвести до ще більшої кризи.
Китай підтримує проведення в належний час міжнародної мирної конференції, яка буде визнана як Росією, так і Україною, забезпечить рівну участь усіх сторін та чесне обговорення всіх мирних планів.
Пекін сподівається на якнайшвидше відновлення миру і стабільності на європейському континенті і готовий надалі відігравати конструктивну роль у досягненні цієї мети, сказав китайський міністр.
Водночас Ван привітав нинішній стан китайсько-російських відносин, назвавши їх новою моделлю “співпраці великих держав”.
Повідомлялося, що цієї весни у Швейцарії може пройти мирний саміт. Президент України Володимир Зеленський заявляв, що з партнерами Києва буде розроблено мирний план, який потім представлять Росії. Тим часом посол РФ у Швейцарії назвав проведення у країні глобального мирного саміту “безглуздим”.
Коментарі Ван І з’явилися на тлі візитів спецпредставника Китаю у справах Євразії Лі Хуея в Росію, Україну та низку країн ЄС для обговорення війни — це вже друга така “миротворча місія” Пекіна. Лі відвідував регіон минулого року, провівши переговори в Москві, Києві та низці європейських столиць.
У межах нового турне китайський спецпредставник вже зустрівся із заступником міністра закордонних справ Росії Міхаілом Галузіним у Москві. РФ та Китай вважають, що будь-яке обговорення політико-дипломатичного врегулювання війни неможливе без участі Росії.
Також Лі зустрівся у Брюсселі з високопосадовцями Європейської служби зовнішніх справ. В МЗС Китаю заявили про “відвертий та глибокий обмін думками щодо кризової ситуації в Україні та мирних переговорів”.
Китай неодноразово намагався зобразити себе миротворцем, попри тісні зв’язки з Росією. Однак Захід ставив під сумнів щирість зусиль Пекіна у просуванні миру і те, чи збігається його бачення завершення війни з баченням України.
З початку повномасштабної війни РФ проти України, Китай і Росія розширили економічну співпрацю та дипломатичні контакти, а стратегічне партнерство двох країн лише зміцнилося. Пекін не засудив вторгнення РФ, хоча в офіційних повідомленнях заявляє, що необхідно поважати суверенітет і територіальну цілісність усіх країн.
Пов’язаність стратегічних інтересів Пекіна та Москви не означає, що Китай є безпосереднім учасником війни проти України, але зараз він спрямовує свою політику проти Києва. Про аспекти, на які варто звернути увагу офіційному Києву у відносинах з Пекіном, пише кандидат політичних наук Юлія Климишин у статті “Що означає китайська мудрість під час війни в Україні?”.