Допомога Україні – хто з країн найбільше вкладається у нашу перемогу

Не США – у CNN підрахували, хто надав найбільше допомоги Україні

© Сергій Нужненко / Радіо Свобода Хоча США лідирують у військовій допомозі, ЄС надає найбільшу підтримку Україні

Повномасштабне вторгнення Росії зіштовхнуло Україну з однією з найбільших економік світу. Україна змогла продовжувати боротьбу значною мірою завдяки майже 350 мільярдам доларів допомоги, яку з січня 2022 року надали переважно західні країни. Зараз існують побоювання, що ця допомога може надходити більш повільно, особливо з боку найважливішого військового спонсора Києва – Сполучених Штатів Америки. 

Щоб краще зрозуміти політичні дебати у США навколо підтримки України, CNN проаналізувала, з чого складається міжнародна допомога нашій країні. 

Країни світу виділили майже 100 мільярдів доларів на пряму військову допомогу Україні. Майже половина цієї суми – від Сполучених Штатів, згідно з даними Кільського інституту світової економіки до липня 2023 року.

Конгрес США затвердив близько 46,6 мільярда доларів прямої військової допомоги Україні відтоді, як країни НАТО почали організовувати підтримку України за місяць до повномасштабного вторгнення, свідчать дані. Це частина загального бюджету допомоги у 113 мільярдів доларів на оборонні та цивільні потреби – хоча не вся ця сума призначена безпосередньо для України. Частина цих коштів призначена для поповнення запасів зброї та боєприпасів для американських військових, а також для допомоги іншим країнам, на які вплинула геополітична ситуація.

Звідки надходить військова допомога Україні

Примітка. Дані охоплюють період з 24 січня 2022 року по 31 липня 2023 року. Дані охоплюють прямі військові зобов'язання окремих країн; допомога, надана через інституції ЄС, не показана, щоб зберегти порівняння лише з двосторонніми зобов'язаннями. Джерело: Кільський інститут світової економіки. Графік: Генрік Петтерссон, CNN.

Примітка. Дані охоплюють період з 24 січня 2022 року по 31 липня 2023 року. Дані охоплюють прямі військові зобов’язання окремих країн; допомога, надана через інституції ЄС, не показана, щоб зберегти порівняння лише з двосторонніми зобов’язаннями. Джерело: Кільський інститут світової економіки. Графік: Генрік Петтерссон, CNN.

Країни Європейського Союзу разом виділили 38 мільярдів доларів на пряму військову підтримку Києва, причому Німеччина, Данія та Польща є найбільшими донорами. Велика Британія пообіцяла виділити понад 7 мільярдів доларів прямої військової допомоги.

За даними Кільського інституту світової економіки, США виділили другу за величиною суму грошей на допомогу Україні в цілому – включаючи військову, фінансову та гуманітарну допомогу – після Європейського Союзу, який направив загалом близько 85,1 мільярда доларів. Ця цифра не включає внески окремих країн-членів ЄС, які рахуються окремо.

Але, на відміну від деяких менших союзників України, внески США становлять 0,3% її ВВП, свідчать дані. 

Норвегія і прикордонні з Росією країни Балтії – Литва, Естонія і Латвія – виділяють на допомогу Україні понад 1% свого ВВП.

Загальна двостороння допомога Україні, частка ВВП

Примітка. Дані охоплюють період з 24 січня 2022 року по 31 липня 2023 року. Дані включають прямі військові, фінансові та гуманітарні зобов'язання перед Україною. Допомога, надана безпосередньо Європейським Союзом або через інституції ЄС, не показана, щоб зберегти порівняння між окремими країнами. У розрахунках використано показники ВВП за 2021 рік. Джерело: Кільський інститут світової економіки. Графік: Рейчел Вілсон, CNN. 

Примітка. Дані охоплюють період з 24 січня 2022 року по 31 липня 2023 року. Дані включають прямі військові, фінансові та гуманітарні зобов’язання перед Україною. Допомога, надана безпосередньо Європейським Союзом або через інституції ЄС, не показана, щоб зберегти порівняння між окремими країнами. У розрахунках використано показники ВВП за 2021 рік. Джерело: Кільський інститут світової економіки. Графік: Рейчел Вілсон, CNN. 

Згідно з даними Агентства ООН у справах біженців, опублікованими у вересні, Польща прийняла другу за кількістю українських біженців (близько 960 тис.) серед країн-союзників після Німеччини (майже 1,1 мільйона). 

Примітка: Дані про обіцяну допомогу включають двосторонні (прямі) військові, фінансові та гуманітарні зобов'язання. Витрати на біженців були розраховані на основі вартості утримання одного біженця. Кількість біженців станом на 31 липня 2023 року. Джерело: Кільський інститут світової економіки. Таблиця: CNN

Примітка: Дані про обіцяну допомогу включають двосторонні (прямі) військові, фінансові та гуманітарні зобов’язання. Витрати на біженців були розраховані на основі вартості утримання одного біженця. Кількість біженців станом на 31 липня 2023 року. Джерело: Кільський інститут світової економіки. Таблиця: CNN

Близько 78% прямої підтримки України з боку Польщі йде на витрати на біженців – 17 мільярдів доларів з майже 22 мільярдів доларів. Якщо врахувати витрати на біженців у розрахунках ВВП, то вага допомоги Польщі Україні становить 3,2% ВВП, порівняно з менш ніж 1% для Німеччини.

Тридцять три країни пообіцяли надати Україні зброю та військову техніку, згідно з даними Інституту Кіля. Кілька інших запропонували навчання та іншу непряму військову допомогу. 

Дані охоплюють період з 24 січня 2022 року по 31 липня 2023 року. Примітка: Підсумкові дані можуть не відображати повну кількість, оскільки деякі суми не були розкриті. Джерело: Кільський інститут світової економіки. Графік: Лу Робінсон, CNN

Дані охоплюють період з 24 січня 2022 року по 31 липня 2023 року. Примітка: Підсумкові дані можуть не відображати повну кількість, оскільки деякі суми не були розкриті. Джерело: Кільський інститут світової економіки. Графік: Лу Робінсон, CNN

Кількість танків, яку Польща надала Україні, не має аналогів у жодної іншої країни – загалом 324, свідчать дані. США надали менше чверті цієї кількості. Але США лідирують у наданні допомоги важкими озброєннями і супутніми боєприпасами. Країна постачає 38 реактивних систем залпового вогню разом з боєприпасами і 270 гаубичних артилерійських систем. Щонайменше 35 зенітно-ракетних комплексів також були надані Україні з боку США – найбільше з усіх країн, і загальна кількість, ймовірно, є більшою, оскільки деякі обсяги не розголошуються.

Нагадаємо, The Washington Post повідомив, що Адміністрація президента США Джо Байдена більше не наполягає на додатковому фінансуванні для України в розмірі 24 млрд доларів. Про це заявив один з високопоставлених чиновників Білого дому після відставки спікера Палати представників США Кевіна МакКарті та проблем з ухваленням пакета фінансування на 2024 рік. При цьому перша заступниця міністра оборони США Кетлін Гікс, коментуючи допомогу Україні, заявила, що уряд США має варіанти для продовження підтримки України. 

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *