ATACMS для України: як Білий дім ухвалював рішення про передачу ракет Києву – NYT

ATACMS для України: у Вашингтоні зрозуміли, що реакції Росії можна не боятись - NYT

© Lockheed Martin Видання пише про те, як американський уряд наважився передати українській армії ракети, про які Київ давно просив.

З перших днів вторгнення Росії в Україну президент Володимир Зеленський говорив президенту США Джо Байдену, що є одна зброя, яка потрібна йому понад усе. І це ракети великої дальності, відомі як ATACMS, які можуть досягати авіабаз і російських військ на відстані понад 160 кілометрів за лінією фронту.

Впродовж більш ніж 18 місяців приватно і публічно Байден давав одну і ту ж відповідь: «Ні». За його словами, ця зброя може перетнути одну з «червоних ліній» президента Росії Владіміра Путіна. І тому варто серйозно поставитися до такої вірогідності, оскільки російський автократ періодично погрожував застосувати тактичну ядерну зброю, – нагадує New York Times.

Після вибухів на двох авіабазах на підконтрольній Росії території на півдні і сході України у вівторок стало зрозуміло, що Байден знову змінив свою думку. Серед уламків російських гелікоптерів з’явилися докази того, що бази були уражені американськими ракетами ATACMS, які були останнім великим невиконаним проханням Зеленського.

Кілька посадовців американської адміністрації розповіли New York Times як відбувався процес ухвалення рішення про постачання ATACMS Україні. І за їхніми словами, проблема була зовсім не в надмірній обережності Байдена, який відмовляв Києву до тих пір, поки тиск на нього не став непереборним.

У цьому випадку тиску було доcить багато. Частково від надходив від членів Конгресу, зокрема від конгресмена Джейсона Кроу, демократа від штату Колорадо і колишнього армійського рейнджера. Він звернувся до Білого дому, наголосивши, що Україні потрібна зброя «для ураження ліній забезпечення і російських командних і контрольних центрів в глибині». Кроу додав, що хоч системи, вже надані Україні, використовуються «з руйнівним ефектом», росіяни «пристосувалися до того, щоб ключові об’єкти перебували поза межами їхньої досяжності».

Поштовх також надійшов від Зеленського на саміті НАТО у Вільнюсі в липні, коли український лідер не приховував свого невдоволення тим, що президент Байден і канцлер Німеччини Олаф Шольц заблокували будь-яку чітку заяву про вступ України в НАТО. З відтінком гіркоти він сказав журналістам, що «немає ніякого рішення» від лідера США щодо питання ATACMS, і додав: «Краще не піднімати це питання, тому що є очікування народу, військових, всіх». За словами Зеленського, буде краще «спочатку зробити це, а потім поділитися інформацією про те, як все сталося».

Але чиновники в Білому домі наполягають, що адміністрація провела ретельну перевірку, щоб переконатися, що зброя відповідає потребам. У липні, за словами помічників Байдена, вони приїхали подивитися на те, що один з них назвав «чітким прикладом застосування» ATACMS. Це був той же приклад, який описав Кроу: використання ракет для ураження ліній постачання і авіабаз, до яких Україна не могла дотягнутися. На зустрічі 14 липня в офісі радника президента США з національної безпеки, Джейк Салліван і його перший заступник Джон Файнер обговорили з невеликою групою чиновників можливі варіанти розвитку подій.

«Їхнє дослідження з’явилося в момент розколу в адміністрації Байдена. Держсекретар Ентоні Блінкен вже давно наполягав на тому, щоб надати українцям більше зброї якнайшвидше. В іншому випадку, за словами Блінкена, могло скластися враження, що США неохоче надають допомогу і лише реагують на події», – пише видання, додаючи, що публічно Держсекретар був більш стриманим і лише говорив, що він «схиляється до того, щоб озброїти Україну».

Міністр оборони Ллойд Остін зайняв протилежну позицію. У США є доволі обмежені запаси ATACMS. І передача їх Україні, яка витрачає боєприпаси набагато швидше, ніж потрібно, зробить Сполучені Штати та їхніх союзників вразливими. Готовність – це не просто слово, це необхідність, – наполягав Остін.

Існувало також бюджетне питання. Білий дім витратив понад 40 мільярдів доларів, виділених Конгресом на військову допомогу Україні, і все більше республіканців виступали проти збільшення цих витрат. Системи ATACMS коштували недешево, близько 1,5 мільйона доларів за ракету.

«До вересня група, яку організували Салліван і Файнер, повернулася з аналізом і пропозицією. Вони дійшли висновку, що ескалація більше не головна проблема. Британія почала постачати свої ракети Storm Shadow в червні. І їхня дальність близька до можливостей ATACMS, а Путін майже не відреагував на це», – йдеться в статті.

Цілями були вертольоти і інші літальні апарати, які росіяни накопичили на окупованій території. На зустрічах Остін погодився з таким планом, оскільки обговорювана версія ATACMS мала радіус дії лише 160 кілометрів і була озброєна касетними боєприпасами, щоб завдати максимальної шкоди незахищеним цілям, таким як літаки.

Пропозицію щодо ATACMS підтримали інші посадовці в Білому домі, і президент Байден погодився передати ракети. Він повідомив про це Зеленському під час їхньої зустрічі у Вашингтоні минулого місяця, але вони домовилися не оголошувати про це рішення.

Інформація все одно потрапила в пресу, але час поставок залишався в таємниці, що було частиною зусиль, спрямованих на те, щоб застати росіян зненацька, перш ніж вони встигнуть відвести свої вертольоти з зони досяжності. Саме це, схоже, і сталося у вівторок.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *