© Getty Images Експерт зазначив, що виробничі можливості РФ не дозволяють одночасно масово випускати “Орєшнікі” та оновлювати ракети для своєї ядерної тріади.
У Росії прагнуть, щоб міжконтинентальна балістична ракета “Орєшнік” (Кедр) стала джерелом такої ж тривоги для українців, як зльоти літаків МіГ-31К із ракетами “Кинджал”. Однак наразі ця зброя залишається дослідною розробкою й не готова до серійного виробництва.
Про це заявив військовий експерт Defense Express Іван Киричевський в етері телеканалу “Еспресо”.
За його словами, російські стандарти передбачають серійне виробництво ракет лише після десяти успішних випробувань. Наразі ж “Орешник” має на своєму рахунку лише три пуски, два з яких відбулися до першого удару по місту Дніпро.
“Тож на щастя, ця ракета ще далеко від серійного виробництва. Водночас, за інформацією Головного управління розвідки, російський військово-промисловий комплекс може виготовляти до 25 таких ракет на рік, враховуючи досвід виробництва міжконтинентальних балістичних ракет”, – зазначив Киричевський.
Експерт пояснив, що ракета “Орешник” є спрощеною версією міжконтинентальної ракети “Ярс”, яка є основою російської ядерної тріади.
“Росіяни фактично створили своєрідну “матрьошку”: якщо прибрати один із трьох ступенів ракети “Ярс”, отримуємо “Орєшнік”. Однак це ставить їх перед вибором – зосередитися на масовому виробництві “Орєшніків” або продовжити оновлення ядерної тріади. В обох випадках масштабні виробничі потужності неможливі”, – підкреслив Киричевський.
Формально Україна наразі не має засобів для перехоплення “Орєшніка”, зазначив аналітик. Проте він закликає не піддаватися паніці, оскільки ця ракета не досягла технологічної готовності. Киричевський також критично оцінив спекуляції в медіа про її можливості.
“Коли поширюють інфографіку про те, що “Орешник” може долетіти до Києва за три хвилини, а до Львова – за п’ять, це свідчить про нерозуміння балістичних траєкторій. Випробувальний пуск цієї ракети від Капустиного Яру до Дніпра на відстань 800 кілометрів зайняв 15 хвилин. Це свідчить, що оцінки мають враховувати не прямий шлях, а траєкторію у формі рівнобедреного трикутника”, – пояснив експерт.
Киричевський додав, що один із тестових пусків “Орешника” завершився невдачею, а ракета “Сармат”, яку також активно рекламують, проходила випробування тричі, у двох із яких вона вибухнула.
Нагадаємо, за оцінками Головного управління розвідки України, ця ракета “Орєшнік” є експериментальною та здатна нести ядерний заряд. Наразі на озброєнні Росії може бути від двох до десяти таких боєголовок. Для початку серійного виробництва необхідно провести щонайменше десять додаткових випробувань.
Водночас експерти припускають, що під час атаки по Дніпру ракета могла розпастися ще на підході до цілі через високі швидкості ‒ до 2 км/секунду ‒ коли входила в щільні шари атмосфери.