ПРРО. Фото: Depositphotos
За даними Податкової служби, станом на зараз в Україні зареєстровано 877,6 тис. кас ПРРО. Майже 70% від усіх зареєстрованих приладів фінансового обліку становлять ПРРО, тоді як популярність “традиційних” кас стабільно падає. Ще у 2021 році кількість онлайн-кас була у 8,5 раза меншою, що свідчить про зростання їх популярності.
Про це повідомляє “Опендатабот”.
Традиційні РРО втрачають популярність
Зазначається, що 69% від усієї кількості кас, тобто майже 605 тис., нині становлять ПРРО. За рік їх кількість зросла в 1,6 рази.
“У порівнянні до періоду напередодні повномасштабного вторгнення, у 2021, “кас у смартфонах” побільшало у 8,5 разів”, – підкреслюють аналітики.
Підписуйтеся на YouTube-канал delo.ua
Вони зауважують, що онлайн-каси з’явилися лише у 2020 році.
“Водночас традиційні РРО продовжують втрачати популярність з березня 2022 року. За 2 роки їх поменшало на 15% — з 323,1 тис. до 273,1 тис”, – підкреслюють в “Опендатабот”.
ПРРО у 2,2 раза більше, ніж РРО
Як наголошують в “Опендатабот”, нині ПРРО у 2,2 раза більше, ніж РРО.
“До порівняння, ще на початку квітня 2021 року ситуація була кардинально іншою — кількість РРО у 4,2 раза переважала онлайн-каси. Тож тоді кожен сотий чек був з ПРРО, а у 2024 — кожен другий”, – повідомляють аналітики.
Середня сума за чеками зросла у 11 разів
За даними “Опендатабот”, зросла також і середня сума за чеками ПРРО — у 11 разів за 3 роки. Якщо у 2021 році вона була 9 млрд грн, то зараз 103 млрд грн.
“У 2024 загальна сума на місяць за чеками ПРРО в середньому складає 238,4 млрд грн, майже половина з яких — 43% — це онлайн-каси. Для порівняння, у 2021 ця сума, в середньому, складала 142,8 млрд грн, а частка ПРРО була лише 6%”, – констатують аналітики.
В України планують обмежити діяльність “кас у смартфоні”
“Бізнес віддає перевагу ПРРО за зручність, просте встановлення та нижчу ціну у порівнянні із залізними фіскальниками. Те, що Мінфін планує обмежити роботу ПРРО, — заборонити офлайн режим, повернути паперові книги обліку і підклеювання чеків— в сьогоднішній ситуації виглядає просто пострілом собі у ногу. Замість того, щоб залишити Україну в клубі з високою діджиталізацією, нас намагаються тягти у бюрократичне минуле, де вести бізнес дорого і складно”, — коментує Родіон Єрошек, CEO та співзасновник української компанії з автоматизації закладів Poster.
Розробники програмних реєстраторів розрахункових операцій (ПРРО) підозрюють, що влада навмисно вишукує можливості, аби повернутись до касових апаратів та ведення паперових книг обліку розрахункових операцій, підклеювання в них звітних чеків тощо. Про це в коментарі LIGA.net розповіли співзасновник та керівник Poster Родіон Єрошек та директор фірми-оператора програмного РРО Checkbox Андрій Сухов.
Єрошек переконаний, що виробники фіскальних реєстраторів не змогли адаптуватись і стрімко втрачають обсяги свого бізнесу.
“Замість того щоб рухатись вперед і розроблювати сучасні продукти, вони хочуть потягнути назад нас всіх. Під впливом лобі від розробників касових апаратів в Мінфіні організувалась Міжвідомча робоча група з питань ПРРО. З протоколу першої зустрічі групи стало зрозуміло, що ПРРО вважають небезпечною технологією, яку треба обмежити”, – розповів співзасновник та керівник Poster.
Сухов додав, що, окрім того, Мінфін вже говорить про наявність загроз, які може мати використання програмних реєстраторів.
Зауважимо, з 1 жовтня бізнес має використовувати РРО. Ігнорування цієї вимоги загрожує штрафами, які можуть сягати тисяч і навіть десятків тисяч гривень.
Під цю вимогу потрапляють практично всі підприємці та компанії, які приймають оплату за товари та послуги у готівковій формі або за допомогою безготівкових інструментів (оплату банківськими картками через сайт, через POS-термінали тощо).
Джерело фото: ua.depositphotos.com