Законопроєкт про мобілізацію в Україні 2024 – що таке базова військова служба – юрист назвав основні проблеми

Базова військова служба: юрист назвав проблеми, які можуть виникнути

© depositphotos/Bumble-Dee Це нововведення міститься у новій редакції закону.

Найближчим часом у Верховній Раді з’явиться оновлений законопроєкт про мобілізацію. Серед нововведень, які він буде містити – введення базової військової підготовки та її впливу на граничний мобілізаційний вік.  Після проходження запланованої до введення базової військової служби (БВС) потенційним мобілізаційним ресурсом також можуть стати чоловіки віком 18–25 років. Поряд із військовозобов’язаними віком до 60 років, як це передбачено чинним законодавством.

Юрист LCF Law Group, молодший лейтенант запасу, інструктор із Tactical combat casualty care Володимир Романчук в статті «Роки придатності: як молодь 18–25 років може бути мобілізована» на ZN.UA. розповів, які проблеми можуть виникнути після цих нововведень.

В першу чергу він зазначив, що у разі ухвалення законопроєкту потреба Збройних сил у навчальних спроможностях збільшується в геометричній прогресії.

«Де взяти інструкторів, амуніцію, зброю, боєприпаси, полігони та навчальні центри для підготовки сотень тисяч рекрутів під час проходження БВС? Наразі для величезних Сил оборони у понад мільйон осіб і без базової підготовки рекрутів таких можливостей не завжди вистачає. Також постає питання: чи є гарантії, що БВС не віднайде негативних аспектів строкової служби — формальної військової підготовки, годин стройової, дідівщини, «фарбування трави» тощо? Сподіваємося, Міноборони має якийсь план, стратегію чи алгоритм утілення БВС у життя й до 2025 року це буде реалізовано», – зазначив він.

Також важливим моментом є реакція суспільства та відсутність комунікації з боку влади. За словами юриста, жодних коментарів (принаймні достатньо публічних і помітних) можновладців щодо створення нової й унікальної для нашої країни системи передармійської підготовки в медіапросторі не з’являлося.

«Це, своєю чергою, закономірно призведе до, м’яко кажучи, великого подиву двадцятирічних громадян, які після проходження БВС цілком законно отримуватимуть повістки на відправлення до частин. Як такі «сюрпризи» вплинуть на довіру суспільства до суб’єктів владних повноважень і на консолідацію навколо наявного державного апарату, — питання риторичне. А тому вкрай важливо все ж таки якісно й однозначно описати граничний мобілізаційний вік у пропонованому законопроєкті», – пояснив юрист.

Водночас, за його словами, введення базової військової підготовки є загальносвітовою, корисною й трохи навіть запізнілою як для країни у війні практикою.

«Наш ворог воює не лише зі Збройними силами, які зазнають втрат, утворюють нові підрозділи, потребують ротацій і резервів, а й із усім українським народом, запускаючи ракети по цивільних об’єктах (зокрема по пологовому будинку в Дніпрі) та диверсійні групи, одна з яких нещодавно розстріляла цивільного громадянина на Сумщині. За таких умов немає нічого поганого в уміннях юнаків влучно стріляти з автомата й накладати турнікет», – підсумував експерт.

Нагадаємо, до якого віку можуть призивати під час мобілізації.

Всі статті Володимира Романчука читайте за посиланням.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *