Військовий облік жінок 2023 – кому треба на нього стати, чи треба йти до військкомату – що буде, якщо цього не зробити

Військовий облік жінок: все, що треба знати про нього

© Генеральний штаб ЗСУ Він досі викликає багато питань у українок.

Ще у грудні 2021 року Міністерство оборони суттєво розширило перелік професій військовозобов’язаних. Під дію документу потрапляла більшість жінок різних професій. Пізніше Міноборони суттєво скоротило перелік спеціальностей та професій, представниці яких мають стати на нього. З 1 жовтня 2023 року обов’язковому військовому обліку підлягають жінки, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність.

 Видання ZN.UA зібрало відповіді на найрозповсюдженіші питання стосовно військовому обліку жінок.

Чи треба всім жінкам ставати на військовий облік

Адвокатка Марина Бекало пояснила, що відповідно до нових правил, українки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, будуть зобов’язані реєструватися в територіальний центр комплектування (ТЦК). Жінки з іншими спеціальностями, спорідненими з військовою, можуть стати на облік лише за власним бажанням.

Взяття на військовий облік жінок не означає призов на службу. Втім, жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. Такі жінки виконують військовий обов’язок на рівні із чоловіками.

Коли треба стати на військовий облік

Юрист адвокатського об’єднання T&T Partners Владислав Юрчак розповів, що наприкінці 2022 року в Україні ухвалили «Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних і резервістів». Документ визначає правила та порядок ведення обліку військовозобов’язаних жінок і чоловіків, а також передбачає перехідний період терміном на три роки для жінок з медичною спеціальністю.

«Чому саме 3 роки? У відповідному акті фігурує формулювання «з метою удосконалення військового обліку». При цьому, начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач раніше повідомляв, що наразі в Україні немає потреби у загальній мобілізації жінок», – сказав Юрчак.

Що чекає жінок, які на нього не стануть

Юристи «Право на захист» пояснили, яка  що Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку під час воєнного стану, а саме накладення штрафу у розмірі від 850 до 1700 грн.

Чи візьмуть на роботу жінку без військового квитка

Юрист Андрій Топчій пояснив, чи можуть представниці цих спеціальностей працевлаштуватися, якщо вони не стали на військовий облік.

Він нагадав, що відповідно до п. 51 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМУ  №1487 від 30.12.2022 р., жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та не перебували на військовому обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (не отримували військово-обліковий документ) до затвердження цього Порядку, можуть працевлаштовуватися як невійськовозобов’язані до кінця 2026 року.

Які обов’язки з’являться у жінок, які стали на облік

«Фактично, взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних здійснюється після визначення їх придатності до військової служби, внесення персональних даних до Єдиного державного реєстру з подальшим оформленням військово-облікового документа», ― пояснила радниця, адвокатка ЮФ «Ілляшев та партнери» Валерія Гудій.

Після цього жінка-медик чи жінка-фармацевт матиме певні обов’язки.

Чи треба на нього ставати жінкам, які не працюють за медичною спеціальністю

Юристка Галина Токмач розповіла, що якщо за місцем роботи жінки відсутня інформація про те, що вона здобула освіту за медичною спеціальністю та маєте диплом, то відповідно ТЦК та СП ніяк не стане доступна дана інформація.

 Оскільки це обов’язок роботодавця сповістити ТЦК та СП про прийняття на роботу жінки, яка здобула освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю і не перебуває на військовому обліку.

Чи треба жінкам самостійно йти у ТЦК

У Сухопутних військах ЗСУ пояснили, що заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти, які здійснюють підготовку жінок за медичною або фармацевтичною спеціальністю, за два місяці до завершення навчання мають подати список щодо таких жінок до районних (міських) ТЦК.

«Зазначені списки є підставою для оформлення жінкам тимчасового посвідчення військовозобов’язаного (без визначення ступеня їх придатності для виконання військового обов’язку та відмітки про взяття на облік) та внесення інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів», – йдеться у повідомленні.

Районні (міські) ТЦК видають тимчасові посвідчення військовозобов’язаного зазначеним у списках жінкам, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю. Строк дії таких посвідчень становить 30 діб.

Чи мають ставати на облік вагітні

У Сухопутних військах ЗСУ наголосили, що законом встановлено, що винятком є вагітні жінки та ті, що перебувають у декретній відпустці.

«За статтею 73 розкладу хвороб згідно з Положенням про ВЛК, вагітні жінки визнаються непридатними до військової служби, незалежно від терміну й перебігу вагітності», – йдеться у повідомленні.

Нагадаємо, Верховна Рада не планує розширювати для жінок перелік спеціальностей для обов’язкової постановки на військовий облік. Про це заявив представник президента у парламенті Федір Веніславський.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *