Снайперські гвинтівки для РФ з ЄС та США – розслідування

Росія отримує снайперське озброєння з країн Євросоюзу та ЄС - розслідування

© SwissP Defense З’ясувалося, що західна зброя потрапляє в РФ через пострадянські країни

Росія продовжує отримувати зброю з країн Євросоюзу та США. Напряму їх ніхто не продає, але через треті країни значні партії різної зброї потрапляють до Росії і потім використовуються у війні з Україною.

До поставок такої зброї входять, наприклад, снайперські гвинтівки і патрони. Вони потрапляють до РФ через країни колишнього СРСР в обхід санкцій. Такий висновок міститься в опублікованому в середу, 11 грудня, спільному розслідуванні видань The Insider (Росія), Investigace (Чехія), IrpiMedia (Італія) і «Власть» (Казахстан), повідомляє DW.

У вересні 2024 року на Ангарському полігоні в анексованому Криму пройшли змагання зі снайперської стрільби на далекі дистанції. Снайпери зі спецпідрозділів Міноборони, силових структур та цивільні стрілки змагалися точно на дистанціях 1600 та 3200 метрів. Протоколи змагань демонструють: за десять років після введення ембарго на експорт зброї до РФ російські стрілки продовжують отримувати і західну зброю, і західні патрони. На дистанції 1600 метрів найпопулярнішими гвинтівками у російських високоточників виявилися американські Desert Tech SRS (7 учасників із 36), британські Accuracy International AXSR (7 учасників із 36) та австрійські Steyr Mannlicher SSG (7 із 36). Гвинтівки російського виробництва використовували лише сім стрільців, і лише четверо віддали перевагу російським патронам. На дистанції в 3200 метрів найпопулярнішими знову були Desert Tech SRS (8 учасників із 28), російські ORSIS (6 із 28) та Accuracy International AXSR (6 із 28). 24 учасники з 28 віддали перевагу американським патронам Hornady і Berger російським.

Під час розслідування з’ясувалося, що західна зброя потрапляє в РФ через пострадянські країни. Згідно з міжнародною статистикою, експорт гвинтівок і рушниць із ЄС, Туреччини та США до Вірменії, Грузії, Казахстану та Киргизстану зріс із 2020 до 2023 року у 2,7 раза до 53 211 штук.

Наприклад, експорт гвинтівок і рушниць з Італії до Вірменії зріс із 68 стволів 2019 року до 1862 штук 2023 року. Киргизстан у 2020 і 2021 роках взагалі не купував зброї з Італії. У 2022 році поставки склали 882, а у 2023 році – 4434 одиниць.

Найбільшим каналом поставок виявився експорт із Туреччини до Грузії. Він зріс із 8426 стволів у 2019 році до 18 843 у 2023 році. Продажі гвинтівок і рушниць у Грузію зі США 2021 року становили 431, а 2022 року – відразу 4140 штук.

Найбільшим європейським виробником зброї, безпосередньо пов’язаним із російським одержувачем його продукції, є люксембурзький холдинг Beretta. У 2024 році він поставив у РФ понад тисячу одиниць зброї і понад 1 млн патронів, вироблених європейськими компаніями холдингу: карабіни Benelli, Beretta, Beretta Benelli Iberica, Sako, Stoeger і Tikka, патрони Norma, RWS і Sako.

Серед німецьких зброярів зв’язки з РФ зберігає фірма Hans Wrage & Co з Гамбурга. Її глава Фрауке Льоман (Frauke Löhmann), як і раніше, володіє 15,96% у російській «Русимпекс». Незважаючи на війну в Україні, ця компанія продовжує імпортувати в РФ японські карабіни Miroku, німецькі Anschutz, мисливські рушниці Krieghoff, набої Ruag Ammotec і RWS, зокрема армійських калібрів, пише The Insider.

Hans Wrage відмовилася від прямих продажів зброї та амуніції в РФ, але продовжує постачати пневматичні кулі, чохли для зброї, мисливський одяг і взуття. Крім того, у 2022-2023 роках. Hans Wrage поставила щонайменше 309 італійських рушниць Benelli і 176 німецьких карабінів Blaser у Казахстан. Як з’ясував The Insider, принаймні деякі з них потрапили звідти в Росію. Наприклад, гвинтівки Blaser і німецький карабін Sauer 404 Stutzen.

Країни ЄС запровадили ембарго на постачання зброї в Росію ще після анексії Криму в 2014 році. Але, як наголошується в розслідуванні, досі немає жодних заходів контролю за експортом до країн Митного союзу – Вірменії, Білорусі, Казахстану та Киргизстану, яких із Росією поєднують єдиний митний простір і військово-політичний блок ОДКБ.

Поставки летального і нелетального військового обладнання західного виробництва ще зовсім недавно здійснювалися (а може, тривають і зараз) у Росію, незважаючи на введення Заходом безпрецедентних санкцій у відповідь на вторгнення в Україну. Приміром, московська компанія «Промтехнология», що виробляє гвинтівки Orsis T-5000, та інша російська фірма «Тетіс», перебуваючи під санкціями, придбали сотні тисяч патронів, виготовлених американською компанією Hornady.

Зокрема, набої засвітилися у відеоролику 2023 року у вагнерівців, де снайпер хвалить гвинтівку Orsis T-5000 і наголошує, що вона використовує західні боєприпаси 338 калібру. Інформація про закупівлю такого обладнання ховається на видноті: деталі угод – імпортери, постачальники та описи товарів – може знайти в Інтернеті будь-хто, хто має доступ до російського Інтернету і розуміє міжнародні коди митної класифікації.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *