© Генеральний штаб ЗСУ Тепер людей мають напрямляти в існуючі підрозділи.
Президент України Володимир Зеленський провів нараду, під час якої заслухав доповіді щодо ситуації в 155-й окремій механізованій бригаді ЗСУ “Анна Київська”. За підсумками обговорення він прийняв рішення зупинити формування нових бригад і спрямувати новобранців до вже існуючих, боєздатних підрозділів.
Про це повідомив журналіст і головний редактор “Цензор.НЕТ” Юрій Бутусов у своєму дописі на Facebook.
“Ставка Верховного головнокомандувача ухвалила відповідне рішення. Громадська думка та розголос все ж таки змушують владу ухвалювати адекватні рішення”, – написав він.
Згодом у стрімі на своєму YouTube-каналі Бутусов подякував усім військовим командувачам, хто зробив чесну доповідь на Ставці для ухвалення цього рішення.
“Тепер нарешті буде порядок у тому, що ухвалено рішення поповнити досвідчені бригади. Це єдиний шлях: давати ротацію військам, проводити внутрішні ротації, а не створювати й плодити ці нікому не потрібні нові організми, купу нових адміністративних посад, які не воюють і просто проїдають ресурси, у той час як бойові бригади залишаються без поповнення”, – зазначив журналіст.
Бутусов також розповів про епізод, коли для ведення бойових дій поблизу Покровська у Донецькій області, щоб прикрити розгортання 155-ї бригади, командування направило один із батальйонів 93-ї механізованої бригади із завданням зайняти одну з позицій. За його словами, батальйон “прибув у повному складі” й вивів на одну з позицій усього вісім людей.
“Ось таким був склад батальйону однієї з наших найкращих досвідчених бригад, яку залишили без поповнення, і яка в такому стані має прикривати розгортання нової бригади. Як розповідав суспільству Верховний Головнокомандувач Володимир Зеленський, цю бригаду створили, щоб давати ротацію. От такі ганебні результати”, ‒ наголосив він.
Журналіст висловив сподівання, що тепер, коли заступником голови Офісу президента є нещодавній командир 93-ї бригади Павло Паліса, у Зеленського буде більше інформації стосовно стану армії.
“Сподіваюся, що його близькість до Верховного Головнокомандувача дозволить якомога швидше направити поповнення найперше до таких досвідчених бойових частин, як 93-тя. Адже, коли треба закривати кризу, там повинні бути люди. Бо є командири, є оператори дронів, є забезпечення, є технічні фахівці. Але піхоти нема, бо всю піхоту направляють на поповнення бригад, де немає структур управління, керованості особовим складом і, як підмітив командувач Сухопутних військ, забезпечення також нема”, ‒ сказав Бутусов.
Бутусов зауважив, що за ситуацію з формування 155-ї бригади ніхто з воєначальників не поніс відповідальності, а натомість покарали командирів, які за комплектування бригади не відповідали. За його словами, людей у цю бригаду “закачувало” командування ОК “Захід” ‒ генерал Володимир Шведюк, командувач Сухопутних військ Олександр Павлюк, а затверджував це своїми рішеннями начальник Генерального штабу Анатолій Баргилевич і головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський. Він додав, що усі, окрім Павлюка, якого призначили на іншу посаду, залишилися на своїх місцях і не отримали навіть доган.
“Павлюка зняли з посади і перемістили на іншу. Я не знаю, чи це пов’язано з це із ситуацією у 155-й бригаді, проте не має значення. Шведюк перебуває на посаді, і по ньому ніяких рішень не ухвалено. Баргилевич спокійно сидить на посаді. Сирський також залишається на посаді ‒ ні зауважень, ні доган, ні службових розслідувань, якими Сирський і Баргилевич так люблять “годувати” своїх підлеглих, чомусь стосовно них немає. Якась несправедливість”, ‒ підсумував Бутусов.
Нагадаємо, Юрій Бутусов раніше привертав увагу до проблем із формуванням та функціонуванням бригади “Анна Київська”. За його даними, ще до першого бойового завдання підрозділ самовільно залишили близько 1700 військовослужбовців. Ці події стали причиною звільнення командира бригади. Крім того, один із керівників, відповідальних за створення цього підрозділу, помер від серцевого нападу.
Журналіст також повідомляв, що витрати на формування бригади, здійснені у Франції, оцінюються в 900 мільйонів євро. У процесі навчання за кордоном дезертирували близько 50 військовослужбовців.
Державне бюро розслідувань розпочало перевірку оприлюднених фактів. Зокрема, слідство зосереджено на обставинах дезертирства, діях командування та інших проблемах під час формування бригади.
Ситуацію також прокоментували представники французької армії. За словами одного з військових посадовців, серед українських солдатів, які проходили навчання у Франції, зафіксовано декілька десятків випадків дезертирства. Водночас, за його словами, кількість таких людей була незначною порівняно із загальною чисельністю бійців, які брали участь у навчальній програмі.
Командувач Сухопутних військ ЗСУ Михайло Драпатий розповів, що взяв ситуацію в 155-й бригаді під особистий контроль. За його словами, всі системні недоліки, допущені під час формування підрозділу, вже проаналізовані, а деякі з них активно усуваються. Основний акцент наразі зроблений на комплектуванні бригади досвідченими офіцерами та командирами різних рівнів.
Як повідомили в ДБР, їхні працівники затримали командира однієї із рот 155-ї бригади. Він самовільно залишив місце служби та підбурив інших військовослужбовців до аналогічних дій.