© depositphotos/alexlmx “Протимінний дивізіон створено, штаб операції створено, операцію розроблено”, – речник ВМС Плетенчук.
Війна Росії проти України спричинила найважче небезпечне забруднення – мінами. І не тільки землі, але й річок, озер та акваторії Чорного моря. Але країни, які мають вихід до моря (Туреччина, Румунія, Болгарія та інші), вважають, що повинні допомогти Україні очистити морські простори від смертоносної зброї, яка залягла на дні або знаходиться на поверхні води.
Але Україна не чекає, пока допомога прийде, – вона збирається здійснити власні проєкти з цього приводу.
Про це розповів у ефірі “Ми – Україна” речник ВМС ЗСУ України Дмитро Плетенчук.
Це дуже масштабна операція, для неї довелося розробляти спеціальні плани і використовувати напрацювання минулих років і сучасні доробки.
“Протимінний дивізіон створено, штаб операції створено, а саму операцію розроблено. Штаб операції тренувався на Сіверизі в умовах, які були доступні. Станом на зараз ми маємо як мінімум п’ять протимінних кораблів, які будуть залучені до цієї роботи в майбутньому”,- розповів Плетенчук.
Спочатку розмінування стосуватиметься шляхів комунікації та якірних стоянок, а потім вже буде здійснюватись розмінування власне акваторії. Це може продовжуватися декілька років. тому допомога інших країн буде дуже доречна.
“Було б непогано, якби вони також долучилися до операції, адже роботи там доволі багато. Якщо до цього формату приєднаються інші країни, які зацікавлені в цьому унікальному досвіді і готові нам допомогти, ми радо співпрацюватимемо зі всіма”,- сказав Плетенчук.
“На жаль, навіть після цього робота не завершиться. Наші сапери досі знаходять міни Другої світової війни. Буквально нещодавно військові моряки знешкодили шість таких мін. Щоразу під час шторму це новий виклик, адже міни можуть переміщуватися”, – додав він.
До речі, тільки за один тиждень жовтня сапери ВМС знешкодили Чорному морі шість морських мін часів Другої Світової війни. А ще знаходять навіть міни часів Першої світової. Тож, скільки доведеться вибирати з моря небезпечних вибухових пристроїв новітньої війни – і подумати важко.
За приблизними підрахунками, у Чорному морі знаходиться близько п’ятисот мін. Тому розмінування моря – це історія на багато-багато років.
Нагадаємо, Туреччина, Румунія та Болгарія розпочали спільний пошук мін в окремих районах Чорного моря. Це робиться для того, щоб підвищити безпеку судноплавства. Ініціатива здійснюється під керівництвом Стамбула. Вона стала першою великою спільною дією чорноморських країн після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, яка спрямована на знешкодження мін, що дрейфують у Чорному морі.