© Скріншот ZN.UA Деякі з українських військовополонених не були верифіковані, троє вважалися такими, що можуть бути загиблими.
Уперше Уповноважений ВР України з прав людини Дмитро Лубінець обмінявся зі своєю російською візаві Тетяною Москальковою відео з відвідування військовополонених, повідомив в ефірі телемарафону український омбудсман.
“Уперше нам повідомили і показали відео спілкування зі 119 нашими героями, які знаходяться в полоні, частина з них були верифіковані як військовополонені, частина – ні. Навіть троє хлопців за нашими даними вважались такими, що можуть бути загиблими. Отже для нас – це інструментарій, щоб зрозуміти принаймні, що наші живі, не можу сказати, що здорові. Вдалося зафіксувати, що вони спілкуються, вони змогли зв’язатися з рідними – дехто телефоном, дехто через відеоспілкування”, – сказав Лубінець.
Він додав, що це був перший пілот, і запевнив, що домовленість, аби вийти на такий формат, не була простою.
“Можу офіційно заявити, що у нас є домовленість: до кінця цього року напередодні Різдвяних свят, Нового року відбудеться ще три відвідування приблизно по такій самій кількості військовополонених. Тобто я сподіваюся, що ми до 400 наших громадян ще відвідаємо, і таким чином, через контрвізаві, так я називаю свою російську візаві, зможемо отримати хоч якийсь доступ до наших громадян”, – заявив омбудсман.
Лубінець зауважив, що Україна ретельно дотримується Женевської конвенції, тож у російських військовополонених нема проблем, кожні два тижні вони можуть зв’язатися зі своїми рідними. У росіян, які потрапили до нас у полон нема також нарікань на умови тримання в Україні.
Нагадаємо, днями в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими заявили, що найближчим часом Росія планує запустити на своїх пропагандистських каналах хвилю дезінформації стосовно причин призупинення обмінів військовополоненими. Росіяни планують у всьому звинуватити Україну та своїми заявами дестабілізувати ситуацію всередині українського суспільства, аби посіяти недовіру до державних органів, які займаються організацією обмінів полоненими.