Шредер і Путін © Lenta.ru На думку Шредера, мирному процесу нібито завадила позиція США.
Колишній канцлер Німеччини Герхард Шредер, відомий хорошими стосунками з російським президентом Владіміром Путіним, заявив, що в 2022 році отримав запит від України щодо посередництва між нею та Росією з метою врегулювання війни. Йдеться про мирні переговори в березні минулого року в Стамбулі, на початку повномасштабного ворожого вторгнення, коли нібито обговорювалися ймовірні поступки на користь РФ, зазначив ексканцлер у інтерв’ю Berliner Zeitung.
За словами Шредера, питання Києва до нього полягало в можливості “передати меседж” президенту держави-агресора Путіну. До політика приходив і нинішній міністр оборони України Рустем Умеров.
“Тоді постало питання: як закінчити війну? Є п’ять пунктів. Перший: відмова України від членства в НАТО. Україна все одно не може виконати умови. Другий: питання мови. Український парламент скасував двомовність. Це треба змінити. Третій: Донбас залишається у складі України. Але Донбас потребує більшої автономії. Четвертий: Україні також потрібні гарантії безпеки. Рада безпеки ООН і Німеччина мають надати ці гарантії. П’ятий: Крим. Для Росії Крим – це не просто регіон, а частина її історії”, – розповів колишній лідер уряду ФРН.
За його словами, війну Росії проти України можна було закінчити ще тоді, “якби не грали геополітичні інтереси”. Коли журналіст додав до цієї фрази слова “і міжнародне право”, то Шредер заявив, нібито справа не лише в юридичних питаннях.
Ексканцлер переконаний, що припинити бойові дії могли тільки Сполучені Штати Америки. На його думку, у Стамбулі українська делегація, у якій брав участь Умєров, не погодилися на мир, бо їй не дозволили це зробити. Позицію щодо всього нібито треба було узгоджувати з представниками США.
“У мене було дві розмови з Умєровим, потім розмова сам-на-сам з Путіним і представником Путіна. Як компроміс гарантій безпеки Україні була запропонована австрійська модель або модель 5+1. Умєров припускав, що це добре. Він також продемонстрував готовність щодо інших пунктів. Він заявив, що Україна не хоче членства в НАТО, що Україна хоче повернути російську мову для Донбасу. Але зрештою нічого не вийшло. Моє враження: нічого не могло статися, тому що все інше вирішувалося у Вашингтоні”, – сказав Шредер.
Він додав, що провал мирних переговорів був “фатальним”, бо в результаті Росія буде тісніше співпрацювати з Китаєм, що не потрібно Заходу. Політик припускає, що “американці не хотіли компромісу між Україною та Росією”, бо вірять у можливість стримати РФ. Натомість він вважає, що віра США у здатність тримати під контролем Москву та Пекін на тлі їх зближення – помилка.
Колишній глава німецького уряду додав, що “мирний план” ще буцімто можна відновити. Ініціювати це могли б Франція або Німеччина.
Крім того, Шредер висловив думку, що занепокоєння через можливість нападу Росії на інші держави Європи в разі успіху в Україні – “абсурдні”, бо РФ не зможе перемогти НАТО, “не кажучи вже про окупацію Західної Європи”.
“Чого хочуть росіяни? Статус-кво на Донбасі та в Криму. Не більше. Я вважаю, що це була фатальна помилка, що Путін почав війну. Мені зрозуміло, що Росія відчуває загрозу. Туреччина є членом НАТО. Є ракети, які можуть долетіти до Москви. США хотіли розширити НАТО до західного кордону Росії, наприклад, з Україною як новим членом. Все це відчувалося як загроза для росіян. Є й ірраціональні чинники. Я не хочу це заперечувати. Росіяни відповіли сумішшю обох: страху та захисту наперед”, – наголосив політик з Німеччини.
30 вересня 2022 року президент Зеленський ввів у дію рішення РНБО, в якому констатована неможливість проведення переговорів з президентом Російської Федерації Владіміром Путіним. Улітку 2023 року міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що ми ніколи не зможемо побачити Путіна та Зеленського за одним столом.
Президент України у вересні казав, що зараз поганий момент для переговорних процесів із російською стороною. Нещодавно глава країни заявив, що питання, чи може він потиснути руку Путіну, більше не актуальне, оскільки лідер Кремля не збирається зупиняти війну проти нашої держави. Тим часом у Кремлі заявили, що в разі поновлення переговорів між Україною та РФ “Києву доведеться починати переговори із визнання реалій, що з’явилися з березня 2022 року”.