© 141 окрема піхотна бригада ЗСУ / Facebook Відповідь дали юристи.
В Україні триває загальна мобілізація і оголошено воєнний стан. В цей час чоловіки призовного віку отримують повістки та можуть вступити до лав ЗСУ.
Юристи компанії INSEININ розповіли, чи мають служити чоловіки, які не перебувають на військовому обліку.
Вони зазначили, що часто чоловіки вважають, що якщо вони не служили, не перебували на обліку, мали статус непридатного в мирний час, то вони не мають відношення до військової служби та виконання вимог військового обов’язку.
Юристи наголосили, що відношення до військового обов’язку, не є на пряму пов’язаним з проходженням служби у будь-якій її формі (строкова служба, військова кафедра, служба за контрактом і тд). Адже за нині діючими нормами ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу», військовий обов’язок включає у себе:
- взяття громадян на військовий облік;
- дотримання правил військового обліку;
- прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу;
- проходження військової служби;
- виконання військового обов’язку в запасі;
- проходження служби у військовому резерві;
- підготовку громадян до військової служби.
Тобто, підсумовуючи вище сказане, для чоловіків віком від 18 до 60 років наявність військового досвіду у вигляді служби за контрактом, строкової служби чи навчання на військовій кафедрі не є обов’язковою категорію для віднесення до категорії осіб, що підлягають до виконання військового обов’язку. Котрий включає у себе також обов’язок зі взяття на військовий облік, дотримання правил військового обліку та ще багато іншого.
Більш детально питання виконання військового обов’язку для громадяни України, поділяють на такі категорії:
- допризовники – особи, які підлягають взяттю на військовий облік;
- призовники – особи, які взяті на військовий облік;
- військовозобов’язані – особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
- резервісти – особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Щодо обов’язку явки за викликом, вчасного проходження ВЛК, оновлення даних, це все передбачено ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу», а саме статтею 10, що передбачає: усі громадяни України які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі, зобов’язані:
- уточнити свої персональні дані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації;
- прибувати за викликом територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
- проходити медичний огляд (військово-лікарську комісію);
- проходити підготовку до військової служби;
- виконувати інші правила військового обліку, встановлені законодавством.
Нагадаємо, у яких випадках територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) можуть оголосити особу у розшук.