Мобілізація в Україні 2024 – чи візьмуть на роботу без військового квитка

Військовий облік: чи можна влаштуватися на роботу без військового квитка

© depositphotos/daks1984 Військовозобов’язані мають дотримуватися певних правил.

В Україні триває загальна мобілізація, яка була оголошена через повномасштабне вторгнення РФ. В цей період, які і у мирні часи, військовозобов’язані повинні дотримуватися правил військового обліку. Юристка Галина Токмач пояснила, чи можуть взяти на роботу без військового квитка та як діяти, якщо його вилучили.

Вона пояснила, що відповідно до статті 24 Кодексу законів про працю України при укладенні трудового договору громадянин зобов’язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а у випадках, передбачених законодавством, – також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров’я, відповідний військово-обліковий документ та інші документи.

Згідно пункту 34 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487, з метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа, визначеного у пункті 20 цього Порядку, або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах, які можуть пред’являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія.

Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки;

При цьому, відповідно до пункту 1 Положення про військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу, затвердженого Указом Президента України від 30 грудня 2016 року № 582/2016, військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу є документом, що посвідчує особу військовослужбовця (військовозобов’язаного, резервіста) та визначає належність його власника до виконання військового обов’язку.

Пунктом 6 положення передбачено, що військовослужбовці (військовозобов’язані, резервісти) зобов’язані надійно зберігати військові квитки, стежити за своєчасним і точним внесенням до них змін та виконувати вимоги Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу». Згідно пункту 13 положення військовослужбовець (військовозобов’язаний, резервіст) може передавати військовий квиток іншим фізичним чи юридичним особам лише за умови одержання оформленої у встановленому порядку розписки про отримання відповідними фізичними чи юридичними особами такого квитка.

Що робити, якщо у ТЦК вилучили військовий квиток

Враховуючи вимоги чинного законодавства, юристка радить звернутися до керівника ТЦК (як в усній, так і в письмовій формі) з заявою про повернення вилученого військового квитка, так як він потрібен для працевлаштування.

Якщо це було зроблено безпідставно, то треба посилатися на це, бо військовий квиток є власністю військовозобов’язаного і він несе відповідальність за його зберігання. При цьому, згідно статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Якщо буде відмовлено у поверненні військового квитка (хоч це і незаконно), потрібно вимагати видачу розписки про отримання квитка, щоб потім подати її роботодавцю. Якщо і тут відмова, тоді залишаються лише скарги в Міноборони та звернення до адміністративного суду з вимогою зобов’язати ТЦК вчинити відповідні дії.

Нагадаємо, наскільки посада у війську залежатиме від військово-облікової спеціальності. Військово-облікова спеціальність (ВОС) зазначена у військовому квитку, приписному або тимчасовому квитку.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *