Мобілізація в Україні 2023 – чи потрібно ставати на військовий облік за кордоном – чи треба це робити, якщо виповнилося 16

Військовий облік: чи треба на нього ставати 16-річному юнаку, який знаходиться за кордоном

© Getty Images Зараз в Україні оголошено воєнний стан.

Через війну, яку розпочала Росія, багато українців змушені були виїхати за кордон. Серед них були і юнаки, яким вже в чужій країні виповнилося 16 років.

Юристи «Право на захист» пояснили, чи має хлопець, що виїхав за кордон, по досягненню 16 років отримати посвідчення про приписку у військкоматі в Україні.

 Вони нагадали, військово-обліковими документами є:

  • для призовників – посвідчення про приписку до призовної дільниці;
  • для військовозобов’язаних – військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного;
  • для резервістів – військовий квиток.

Відповідно до ч. 21 відповідного Порядку взяттю на персонально-первинний та персональний військовий облік в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях підлягають громадяни України з числа призовників у віці від 16 (у рік досягнення 17-річного віку) до 27 років;

Взяття громадян на персонально-первинний та персональний військовий облік, а також їх виключення з такого обліку здійснюється лише після взяття (зняття, виключення) зазначених громадян на військовий облік (з військового обліку) у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки.

Частиною 52 Порядку встановлено, що закордонні дипломатичні установи України:

  • інформують громадян, які перебувають на тимчасовому консульському обліку та досягли призовного віку і не мають відстрочки або не звільнені від призову на строкову військову службу, про початок чергового призову громадян України на строкову військову службу;
  • сприяють поверненню військовозобов’язаних та резервістів в Україну в разі проведення мобілізації та у воєнний час (в особливий період);
  • повідомляють у семиденний строк з дня взяття на консульський облік або зняття з нього про призовників, військовозобов’язаних та резервістів відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, підрозділам Служби зовнішньої розвідки за місцем перебування їх на військовому обліку;
  • ведуть військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які перебувають на тимчасовому консульському обліку, за списком. Список зберігається в закордонній дипломатичної установі України протягом п’яти років.

Що треба знати про тимчасовий консульський облік

Пунктом 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України встановлено, що після прибуття дітей, зазначених в абзацах першому, шостому, дванадцятому та тринадцятому цього пункту, до держави остаточного перебування особи, що супроводжують дітей, зобов’язані протягом семи робочих днів звернутися до закордонної дипломатичної установи України в державі перебування для постановки їх на тимчасовий консульський облік.

Абзац 13 зазначає, що виїзд за межі України дітей, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків, баби, діда, повнолітніх брата, сестри, мачухи, вітчима або інших осіб, уповноважених одним з батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклування, здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків та за наявності паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України)/документів, що містять відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону.

При цьому в разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану рішення щодо надання дозволу на виїзд за межі України особі чоловічої статі, яка супроводжує дитину, яка не досягла 16-річного віку, приймається з урахуванням приналежності особи, яка її супроводжує, до переліку категорій осіб, які звільнені від військової служби та мобілізації, за наявності у неї підтвердних документів.

Отже, спираючись на усі вищенаведені положення, прибувши за кордон, неповнолітня дитина у супроводі своїх представників має стати на тимчасовий консульський облік. А, досягнувши призовного віку (16 років у рік досягнення 17-річного віку) особи, що стали на консульський облік, мають звернутись до дипломатичних представництв України у країні перебування та стати на військовий облік, тому, досягнувши призовного віку. Повертатись до України з метою взяття на військовий облік не потрібно.

Related video

Нагадаємо, що робити чоловіку, якому прийшла повістка, коли він перебуває за кордоном та які можуть бути наслідки. Разом з нею можуть відправити також виклик про адміністративне правопорушення.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *