© EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO
Роберт Зелді
За даними американських досліджень, пік ефективності бійців за безпосереднього контакту з противником спостерігається з 10-го по 30-й день перебування в бойових умовах. Після 40–45 днів настає емоційне виснаження, а за 60 днів ефективність знижується до мінімуму. Цей приклад підкреслює потребу в постійній ротації та наявності резервів удвічі-втричі більших, ніж чисельність бойових підрозділів. Тож мобілізація просто необхідна для підтримки боєздатності та ефективності наших військових підрозділів. Але в цьому контексті дуже важливим питанням є її оптимальний формат. Визначення, кого саме потрібно мобілізувати, має вирішальне значення для боєздатності армії.
Якість і кількість
Ті ж американські дослідження дають змогу визначити ключові характеристики ефективного війська.
- Рівень грамотності й освіти призваних відіграє вирішальну роль для бойової ефективності підрозділів, сприяючи кращому розумінню військової технології, тактики та командних структур.
- Армії, що являють собою зріз національних демографічних, економічних і освітніх характеристик свого суспільства, зазвичай ефективніші та спроможніші в бою.
- Армії з непропорційною часткою осіб із нижчими здібностями, як правило, мають знижений бойовий потенціал.
- Ідеальна армія поєднує в собі добровольців і мобілізованих, використовуючи сильні сторони обох категорій.
- У ситуації, коли особовий склад підрозділу має низьку якість, необхідні лідери найвищої категорії, щоб компенсувати недоліки підлеглих. Інакше поповнення підрозділу новобранцями низької якості знижує ефективність усього підрозділу та збільшує ризики втрат для досвідчених бійців.
- Підрозділи з якісним складом можуть зазнати значно більших втрат, не втративши боєздатності, ніж підрозділи низької якості (наприклад, під час Другої світової окремі підрозділи Вермахту продовжували успішно битися навіть при втратах у 50%).