© aussiedlerbote Коментарі Пісторіуса стали першим публічним визнанням того, що ЄС не встигне виконати свою мету до встановленого терміну.
ЄС не досягне мети передати Україні мільйон артилерійських снарядів до березня наступного року, заявив у вівторок, 14 листопада, міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус. Про це повідомляє Reuters.
Прибувши на зустріч міністрів оборони ЄС у Брюсселі, Пісторіус також поставив під сумнів доцільність встановлення таких часових термінів для цієї мети.
Коментарі Пісторіуса стали першим публічним визнанням високопоставленого європейського міністра, що мета не буде досягнута, хоча дипломати і чиновники вже кілька місяців висловлювали скептицизм щодо цього плану в приватних розмовах.
“Я не обіцяв мільйон снарядів, і зробив так навмисно. Правильніше було б запитати, чи був мільйон боєприпасів коли-небудь реалістичною метою”, – сказав Пісторіус.
“Були голоси, які попереджали: “Ви краще будьте обережні, мільйон – це легко сказати, гроші є, (але) має бути і виробництво”. Ці застережливі голоси зараз, на жаль, підтвердили свою правоту”, – додав міністр.
Деякі чиновники заявляли, що європейська промисловість не має виробничих потужностей, щоб досягти поставленої цілі. Інші ж стверджували, що все ж варто встановити амбітну мету, яка заохочувала б країни робити замовлення, а компанії – інвестувати в нарощування потужностей.
Інші міністри оборони країн ЄС, які прибули на зустріч, не робили таких гучних заяв, як Пісторіус, але й не суперечили його словам.
Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель сказав, що блок надав Києву понад 300 тисяч артилерійських снарядів у межах першого етапу програми, який передбачав постачання із власних запасів країн Союзу. За його словами, зараз увага зосереджена на другому етапі – країни ЄС замовляють снаряди у промисловості у межах спільної закупівельної ініціативи.
“Це взаємодія між промисловістю і країнами-членами. Робота триває”, – додав Боррель.
Він припустив, що частково проблема полягає в тому, що європейська оборонна промисловість експортує близько 40% своєї продукції до третіх країн, тому виробництво варто спробувати переорієнтувати на пріоритетний напрямок — на Україну.
Комісар ЄС із питань промисловості Тьєррі Бретон казав, що компанії досягають прогресу в нарощуванні виробництва. За його словами, окрема ціль щодо збільшення європейського виробництва 155-міліметрових снарядів до мільйона на рік буде досягнута.
Навесні 2023 року у Брюсселі оголосили про план надати Україні мільйон артилерійських боєприпасів до кінця березня 2024 року. Таку ціль встановили у відповідь на потребу України в артилерійських снарядах калібру 155 міліметрів. ЗМІ вже писали, що Союз може не встигнути виконати свою обіцянку до встановленого терміну.