Фото ілюстративне © techcult.ru Можливості зі знищення літака були обмеженими. Водночас незначною є загальна кількість А-50 у РФ.
Повітряні сили Збройних Сил України написали нову сторінку військової історії, коли вразили російський літак А-50 над Азовським морем 14 січня, адже раніше ніхто ніколи не знищував літаки дальнього радіолокаційного виявлення, пише Defense Express.
Там зауважили, що така авіація намагається бути подалі від фронту та не залітати в зону дії ППО іншої сторони війни. Від нападу винищувачів А-50 мав би захищати супровід, сам літак ДРЛВ здатен наводити ракети на літаки противника.
У Росії казали, що А-50 може виявляти цілі на відстані до 400 км — як повітряні, так і наземні, а також наводити зенітні керовані ракети комплексів С-400.
“Звісно, залишається питання, чим саме був збитий російській А-50. Якщо брати найбільш очевидний варіант — то це так званий “блукаючий Patriot”. Цей ЗРК з ракетами GEM-T має дальність ураження висотних аеродинамічних цілей до 160 км”, — йдеться в матеріалі.
Журналісти пояснили, що за умови розміщення Patriot на дуже небезпечній відстані до передової ця система ППО може дістати ворожу авіацію, яка перебуває поряд з узбережжям Азовського моря.
“При цьому екіпаж А-50, який складається з 15-16 осіб, з яких 10-11 операторів радіолокаційного комплексу, скоріш за все бачив на екранах РЛС зенітні ракети, які наближають до нього. Але А-50, який створений на базі Ил-76, фізично неспроможний здійснити ефективні зенітні маневри, тому рашистам залишалось лише очікувати свою долю”, — припустили в тексті.
Також вказується на суттєву дефіцитність такої моделі ДРЛВ у військах Росії. Загалом, за даними видання, росіяни мають “на папері” лише три радянських А-50 і шість модернізованих А-50У. Один з А-50У був пошкоджений у Білорусі на початку 2023 року.
Водночас не відомо, скільки таких літаків насправді перебувають у льотному стані. Журналісти додали: “Тому знищення такої машини означає більш ніж значні втрати ворога та появу проламу у його системі протиповітряної оборони та управління авіацією”.
Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний раніше також підтвердив ураження нашими Повітряними силами російського повітряного пункту управління Іл-22. Цьому літаку, ймовірно, вдалося долетіти до аеродрому в Анапі. Фотографію літака після посадки прокоментував речник ПС Юрій Ігнат.