© EPA-EFE/JIM LO SCALZO Скептицизм президента США щодо підтримки України можливо пом’якшився.
Європейські чиновники домагаються від адміністрації президента США Дональда Трампа зобов’язань про приєднання до гарантій безпеки для України, адже зараз зростає дипломатичний тиск на РФ для припинення війни, пише Bloomberg. І команда Трампа, за даними видання продемонструвала таку готовність, але в обмін на це вони мають певні очікування від Європи.
Загалом союзники погоджуються з президентом України Володимиром Зеленським, що США мають надати війська до будь-яких майбутніх миротворчих сил в країні, щоб зробити такі зусилля надійними. Про це виданню анонімно розповіли люди, знайомі з цим питанням..
Європейські союзники Києва заявили, що США можуть підтримати цю ідею, попри початкову стриманість Трампа. Однак вони підкреслили, що ще занадто рано детально обговорювати, як виглядатимуть майбутні миротворчі сили в Україні. Останній поштовх показує, що європейці намагаються сформувати мислення нової адміністрації, тоді Трамп готується до взаємодії з президентом Росії Владіміром Путіним.
За словами високопоставленого урядовця з Європи, якщо європейські союзники змушені будуть самостійно відправити війська в Україну, це може підірвати довіру до гарантій та спричинити розкол в НАТО. Адже така ситуація означатиме фактичний кінець трансатлантичного співробітництва в рамках Альянсу.
Вказано, що скептицизм Трампа щодо підтримки України, можливо, пом’якшився. За словами високопоставленого західного дипломата, який спілкувався з командою президента США з цього питання, його люди продемонстрували готовність Сполучених Штатів зосередитися на наданні гарантій безпеки Україні, які вони в приватному порядку визнають неминучими.
Однак в обмін на ці зобов’язання Трамп може очікувати, що Європа візьме на себе більшу частку тягаря із забезпечення виконання будь-якої потенційної угоди. За словами того ж дипломата, європейці розуміють, що США очікують від них надання основної частини військ, оскільки Трамп вважає війну в Україні європейською справою.
Як розповів, інший високопоставлений дипломат, команда американського президента також дала зрозуміти, що нова адміністрація США не має наміру брати безпосередню участь у відновленні України. Вони пропонують, щоб цим займався приватний сектор. Однак дискусії з цього приводу ще тривають.
Раніше президент Володимир Зеленський заявляв, що для завершення війни треба прийти до дипломатії, але питання у тому, якою вона буде. Якщо в України будуть міцні гарантії безпеки, то буде сталий мир. Водночас додав президент, якщо будуть слабкі гарантії, невпевненість та лише слова, то росіяни знов повернуться з війною.
Під час Всесвітнього економічного форуму у Давосі Зеленський заявив, що в Україні необхідно розмістити щонайменше 200 тисяч європейських миротворців після досягнення угоди про припинення вогню.
У грудні минулого року Зеленський повідомив, що обговорив із своїм французьким колегою Еммануелем Макроном можливість відправки миротворчого контингенту в Україну. За його словами, ця ініціатива наразі перебуває на етапі деталізації
Також міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус говорив, що «ФРН готова відправити свої війська в Україну, коли прийде час, але на це необхідна буде згода і України, і Росії». За його словами, їхня роль у майбутньому залежатиме від умов припинення вогню та характеру мандата.
Своєю чергою прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер зазначав, що його країна потенційно готова взяти на себе відповідальність у миротворчих зусиллях, зокрема, через залучення британських військових до миротворчих місій.