F-16 з Нідерландів та Данії – п’ять важливих моментів від ЗМІ Європи

Поставка F-16 від Нідерландів та Данії: п'ять важливих питань

© Defense Visual Information Distribution Service Винищувачі  яких з нетерпінням чекали в Києві, можуть рішуче змінити становище і зміцнити українську армію в небі.    

Підтримка Заходом України укріпилась новим кроком у неділю, 20 серпня. Данія та Нідерланди підтвердили, що передадуть українській армії винищувачі F-16 американського виробництва. Це були б найсучасніші літаки, передані Києву на цьому етапі для захисту від Росії. Але їх розгортання в польових умовах залишається поки що перспективою, пілоти все ще навченаются керуванню цими винищувачами. Franceinfo зібрав 5 важливих питань щодо F-16 i відповіді на них.

1 Скільки F-16 відправлять українській армії?

Згідно з графіком, оголошеним прем’єр-міністром країни Метте Фредеріксен, Данія поставить Україні 19 винищувачів: шість до кінця року, вісім у 2024 році та п’ять у 2025 році. Його голландський колега Марк Рютте менш конкретний, пояснивши, що він зустрінеться зі своїми міжнародними партнерами, щоб вирішити, скільки літаків відправити до Києва серед 42 F-16, які є у Нідерландів. Тому президент України Володимир Зеленський, який поздоровив себе в месенджері Telegram, отримавши весь голландський запас, міг зайти далеко.

F-16 — модель американського виробництва. Створений у 1970-х роках, він залишається найпоширенішим у світі. «Цей літак регулярно модернізувався з тих пір, навіть якщо інші літаки пізніших поколінь  сьогодні більш ефективні» , як-от F-35 або Rafale, пояснює franceinfo Жан-Крістоф Ноель, колишній офіцер ВПС і науковий співробітник у Іфрі.

2 Це вперше Києву обіцяють винищувачі?

Це перші F-16, продані Києву, але за останні місяці українська армія вже отримала інші бойові літаки для посилення свого флоту: радянські Міг-29, надіслані в березні та квітні Словаччиною та Польщею.

Україна також прагне повернути шведські літаки Gripen. «Ми близькі до того, щоб «Грипен» був у нашому небі », — заявив Володимир Зеленський у Telegram у суботу. Українські пілоти приступили до випробувань цих літаків, покоління яких можна порівняти з F-16.

3 Для чого їх використовуватимуть на полі бою?

Від початку російського наступу бойова авіація займає перше місце в списку вимог української влади до союзників. Обіцяні Данією та Нідерландами літаки мали б багато переваг. «F-16 — багатоцільовий літак, здатний протистояти російським літакам і вертольотам, допомагати танкам, які намагаються прорвати оборонні рубежі, і завдавати глибинних ударів», — резюмує генерал Жан-Клод Аллард, колишній командувач легкою армією . авіації та асоційованим науковим співробітником Iris. Таким чином, ці пристрої заповнять прогалину в можливостях України. «Сьогодні повітряна війна дуже мала на полі бою», пояснює Жан-Крістоф Ноель. Наявність літаків для підтримки своїх наземних військ дозволила б Україні воювати  «більш сучасним» способом .

Якби Володимир Зеленський у неділю був у захваті від можливості зміцнити  «повітряний щит»  своєї країни, F-16 також дав би військам у Києві більше шансів прорвати російські лінії оборони . Вони засновані на «певній кількості об’єктів, які перешкоджають просуванню наземних військ, таких як міни та попередньо встановлений артилерійський вогонь », нагадує Жан-Клод Аллард, З боєздатними літаками українці мали б  “більше шансів збити цю оборону”. Однак за умови, що вони знатимуть, як координувати свої дії з діями решти військ, і матимуть достатню кількість засобів.

4 Чому їх не можна розгорнути негайно?

Однак ці літаки не змінять хід українського контрнаступу, розпочатого цього літа. За найоптимістичнішими сценаріями вони можуть запрацювати наприкінці року. Оскільки потрібен час, щоб навчити пілотів і весь персонал, необхідний для обслуговування та використання цих нових літаків. «Ви повинні знати, як використовувати всю електроніку на борту, від систем озброєння до радарів », — згадує Жан-Клод Аллард. Але також вивчайте тактику, адаптовану до потенціалу F-16, який повинен координуватись з рештою військ і бути більш ефективним у групах. «Деякі справді цікаві операції мобілізують принаймні чотири літаки» у формуваннях, які повторюються протягом місяців, пояснює Жан-Крістоф Ноель.«є невідома частина в кривій навчання українських пілотів» .

Цю підготовку має забезпечити широка коаліція країн, які підтримують Україну. Остання, Греція, запропонувала навчати українських пілотів у понеділок, повідомив Володимир Зеленський під час раптового візиту до Афін. Деякі тренінги також уже розпочалися, наприклад, курси англійської мови, які проводяться у Сполученому Королівстві.

5 Чому союзники України не погодилися швидше поставити літаки?

Це Нідерланди та Данія, які передадуть свої F-16 Україні, але операція залежить від Сполучених Штатів, які залишають за собою право контролю над майбутнім військової техніки, що продається їхнім союзникам. Державний департамент США заявив у п’ятницю, що дав зелене світло після місяців зволікання. «Крім того, американці самі літаки не дають» , — зауважує Жан-Крістоф Ноель, який бачить у цьому бажання  «трошки обмежити ескалацію».

Протягом кількох місяців Москва заявляла, що постачання Києву F-16 стане переломним моментом, і обіцяла вжити заходів у відповідь. F-16 також є  “вітриною”  американської збройової промисловості, пояснює генерал Жан-Клод Аллард, який вважає, що  “будь-який F-16, збитий Росією, стане ударом по американському іміджу” . На його думку, рішення Вашингтона є справжнім «знаком прихильності» в довгостроковій перспективі на користь України.

Складність відмови від бойових літаків також пов’язана з необхідністю країн-донорів їх замінити. Нідерланди та Данія покладаються на F-35, нове покоління американських літаків, конструкція яких є складною. Інші країни, які також мають F-16, такі як Бельгія, стикаються з відсутністю альтернативних рішень. Це також стосується Франції. «Якби ми передали Україні Rafale, у нас могли б закінчитися літаки для захисту нашої території, для охорони кордону НАТО, для втручання в Африку та Левант і для забезпечення ядерної готовності», – нагадує Жан-Крістофер Ноель . Не кажучи вже про нове тривале навчання, яке варто запропонувати українським пілотам на цих апаратах іншого типу.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *