© AEVEX Aerospace Зокрема ці дрони створюють значний виклик для російської ППО.
Українські військові успішно опанували секретні американські дрони Phoenix Ghost, які стали одним із ключових елементів підтримки обороноздатності країни, а США вже передали понад п’ять тисяч таких безпілотників різних модифікацій. Нещодавно Сполучені Штати вперше розкрили інформацію про це сімейство дронів, розроблене компанією AEVEX Aerospace, до якого входять Disruptor, Dagger, Dominator і Atlas. Вартість одного дрона стартує від 49 тисяч доларів.
Деталі про використання та розвиток цих безпілотників оприлюднили аналітики інформаційно-консалтингової компанії Defence Express. Вони зазначили, що перша згадка про Phoenix Ghost з’явилася ще в травні 2022 року, коли Україна отримала їх у межах пакету американської військової допомоги. Однак тривалий час деталі залишалися засекреченими.
Історія створення Phoenix Ghost бере початок у 2022 році, коли Міністерство оборони США шукало швидке рішення для посилення української оборони. Компанія AEVEX Aerospace у співпраці з Tribe Aerospace за три місяці розробила і поставила 121 дрон модифікації Dagger. Цей безпілотник, вартістю 49 тисяч доларів за одиницю, навіть при збитті ворогом змушував російську ППО витрачати значно дорожчі ракети.
Згодом у відповідь на потреби поля бою з’явилися інші модифікації: дрон Disruptor із базовою ціною 69 тисяч доларів і Dominator, вартість якого не розголошується. У матеріалі також порівнюється вартість Phoenix Ghost із іншими дронами, такими як Switchblade 600, який коштує близько 200 тисяч доларів, але є більш технологічним.
Станом на середину жовтня 2024 року уряд США замовив для України дронів цього сімейства на суму 581 мільйон доларів у межах програми USAI. AEVEX Aerospace стала найбільшим постачальником безпілотників зі США в Україну.
Нагадаємо, Сполучені Штати виділяють 800 мільйонів доларів на виробництво українських дронів.
Український ВПК здатен виготовляти дійсно високотехнологічні вироби. Цю тезу підтверджує приклад лінійки БПЛА оперативно-тактичного рівня, які виготовляються вітчизняними підприємствами.
Які проблеми та досягнення мають наші виробники розвідувальний дронів ми дізналися на прикладі Raybird 3, побувавши на підприємстві компанії Skyeton.
Більше ‒ в статті Віталія Кононученка на ZN.UA “Raybird 3 від Skyeton. Проблеми та здобутки українського ВПК на прикладі одного розвідувального комплексу”/