ATACMS для України – у Байдена досі вагаються

© U.S. Army Рішення Франції передати Україні свої ракети великої дальності може як спонукати США до передачі ATACMS, так і навпаки.

У травні Британія відправила в Україну крилаті ракети великої дальності Storm Shadow. У вівторок на зустрічі лідерів НАТО Франція пообіцяла надати ракети SCALP.

Водночас, Сполучені Штати, попри те, що Байден визнав, що запаси боєприпасів у Києва закінчуються, все ще вагаються щодо надання Україні своїх  ракетних систем великої дальності — відомих як ATACMS, пише The New York Times.

Україна давно мріє про ATACMS, які мають дальність близько 300 кілометрів — на 65 кілометрів більше, ніж дальність наданих  Францією та Британією ракет.

У Пентагоні стверджують, що Україні наразі не потрібні ATACMS, які могли б досягати тилу ворога, в тому числі в Росії та окупованому Криму.

Однак двоє американських і один європейський чиновники на умовах анонімності розповіли про тихі дебати в адміністрації Байдена щодо відправки бодай кількох керованих ракет.

Як і Сполучені Штати, Франція раніше виключала можливість надання Україні ракет більшої дальності через побоювання, що вони можуть бути використані для нападу на цілі в Росії, що призведе до ескалації конфлікту. Однак президент Емманюель Макрон заявив, що надає ракети SCALP, щоб допомогти Україні захиститися.

«У світлі ситуації та контрнаступу, який веде Україна, я вирішив збільшити поставки зброї та обладнання та надати українцям можливості для глибокого удару», — сказав Макрон після прибуття до Вільнюса.

Сполучені Штати намагалися подолати своє небажання надати Україні сучасне озброєння, яке частково ґрунтувалося на побоюваннях адміністрації спровокувати посилення конфлікту. Адміністрація відмовилася від передачі кількох систем озброєння, зрештою погодившись надіслати ППО Patriot, танки Abrams і касетні боєприпаси.

Президент Байден ухвалив рішення щодо касетних боєприпасів минулого тижня. У п’ятницю він захистив своє рішення надати боєприпаси, які заборонені багатьма найближчими союзниками Америки, сказавши, що це був важкий вибір, але «в українців закінчуються боєприпаси».

Інша військова допомога, обіцяна Україні на зустрічі НАТО, включає ще 25 танків Leopard, 40 додаткових бойових машин піхоти та ще дві пускові установки ППО Patriot у пакеті на суму 770 мільйонів доларів від Німеччини та 240 мільйонів доларів від Норвегії на неназване обладнання та іншу підтримку.

Крім того, міністри оборони Данії та Нідерландів оголосили, що сформували коаліцію з 11 країн, щоб допомогти розпочати навчання українських пілотів на винищувачах F-16, і створять для цього навчальний центр в Румунії.

ATACMS є одними з останніх великих систем озброєнь, які Київ хоче отримати, а Сполучені Штати не бажають надавати.

Представники американського міністерства оборони попередили, що їхній арсенал ATACMS відносно невеликий, а ракети призначені для інших військових планів Пентагону, в тому числі на Корейському півострові. За словами представника Lockheed Martin у вівторок, з моменту розробки ракети в 1980-х роках було виготовлено лише близько 4000 ATACMS.

Віддаючи їх Україні, це ризикує підірвати готовність Сполучених Штатів в інших гарячих точках.

Невдовзі після того, як Україна почала свій контрнаступ минулого місяця, республіканці Палати представників офіційно закликали адміністрацію Байдена негайно відправити ATACMS в Україну, зазначивши, що інші союзники вже надали свої власні ракети великої дальності.

Оголошення Франції у вівторок може або посилити кампанію тиску, або, навпаки, послабити її тепер, коли Україна отримує ракети великої дальності від інших країн.

«Військова причина цього певною мірою проілюстрована тим, що зараз відбувається під час контрнаступу», — сказав Франклін Крамер, колишній помічник міністра оборони з міжнародних справ.

Міністр оборони України Олексій Резніков заявив журналістам у вівторок, що він «абсолютно впевнений, що все, що зараз неможливо, стане можливим».

Він додав, що підтримує контакти з американськими офіційними особами щодо ATACMS, а також з офіційними особами Німеччини, на яких Київ тисне щодо ракет Taurus, радіус дії яких становить близько 500 кілометрів.

При цьому Резніков чітко дав зрозуміти, що він не припинить просити ATACMS або ракети великої дальності у  інших союзників.

Related video

«Нам потрібно більше зброї», — наголосив він.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *