Лідер найбільшої партії Болгарії ГЄРБ Бойко Борисов відмовився підтримати підписання безпекової угоди з Україною. Тимчасовий уряд звернувся за мандатом до парламенту, але Борисов заявив про зміну ситуації та недоцільність угоди.
Колишній багаторічний прем’єр-міністр Болгарії та лідер найбільшої партії ГЄРБ Бойко Борисов відмовився підтримувати підписання двосторонньої угоди про безпеку з Україною після того, як тимчасовий прем’єр-міністр країни звернувся до парламенту з проханням ухвалити рішення з цього питання. Про це повідомляє Euractiv, пише УНН.
Нинішній тимчасовий прем’єр-міністр Болгарії Дімітар Главчев пообіцяв у жовтні приєднатися до ініціативи за участю понад двадцяти країн та ЄС, яка передбачає укладення угоди про безпеку з Україною.
Очікувалося, що Главчев підпише угоду з президентом України Володимиром Зеленським під час їхнього візиту до Брюсселя в четвер, але тимчасовий уряд відмовився і звернувся за мандатом до парламенту, де ГЄРБ Борисова має найбільше місць.
Лише шість з 27 країн-членів ЄС – Болгарія, Угорщина, Австрія, Словаччина, Мальта та Кіпр – не підписали таку угоду.
З моменту вторгнення росії в Україну у 2022 році ГЄРБ підтримувала надання військової допомоги Україні, а сам Борисов часто підкреслював цю підтримку як доказ прозахідної позиції своєї партії. Але, за словами Борисова, зараз ситуація змінилася. “Ще півроку тому ми б категорично підтримали таку угоду”, – сказав Борисов, додавши, що сьогодні така підтримка рівнозначна “купівлі заводу на 9 вересня”.
Правильний народний вислів – “купити завод 8 вересня”, що означає укласти дуже погану угоду. 9 вересня 1944 року радянська армія окупувала Болгарію, що не віщувало нічого хорошого для власників фабрик.
Борисов пояснив, що причиною цього стало посилення дискусії в Європі та США про досягнення миру в Україні. Він додав, що “ми будемо працювати для відновлення або мирного процесу” в Україні, але підкреслив, що це має бути регулярний уряд, який “підпише взаємовигідний договір”.
Борисов не пояснив, в чому він вбачає відсутність взаємної вигоди у запропонованій угоді.
Лідер ГЄРБ також заявив, що тимчасовому уряду не потрібен парламентський мандат для підписання угоди з Україною.
Нагадаємо
25 жовтня повідомлялось, що заступник керівника Офісу Президента Ігор Жовква провів перший раунд переговорів з болгарською стороною щодо укладення двосторонньої безпекової угоди за дорученням Президента України та керівника Офісу Глави держави, а також на виконання Спільної декларації G7.