© Вадим Філашкін/Telegram Падіння С-70 поблизу Костянтинівки стане технологічною і стратегічною проблемою для Кремля.
Незалежно від того, чи був новітній важкий розвідувально-ударний БпЛА С-70 «Охотник» збитий ЗСУ, чи знищений «дружнім вогнем», його втрата не несе Росії нічого доброго, вважають експерти.
Портал Defence Blog вказує на те, що безпілотник, скоріш за все, був збитий російським літаком Су-57, який супроводжував його під час тестування. Через технічну несправність дрон втратив звʼязок із наземним оператором й відхилився від курсу.
«Серед російських військових, відповідальних за випробування, почалася паніка. Радіоперехоплення з центру управління польотами свідчать, що командири на землі наказали пілоту Су-57 спробувати порушити траєкторію польоту безпілотника, що збився з курсу, і навіть пропонували змінити її крилом літака. Зрештою, було прийнято рішення про запуск ракети «повітря-повітря» для збиття», – йдеться у матеріалі.
Як результат, уламки збитого безпілотника потрапили до українських військових поблизу Костянтинівки.
За оцінкою мілітарного сайту Army Recognition, цей випадок може мати серйозні наслідки для російських програм розвитку бойових безпілотників.
«С-70 «Охотник-Б», який є частиною російської стратегії повітряної війни наступного покоління, розроблено для виконання непомітних місій, розвідки та завдання точних ударів у дуже складних умовах. Його розробка розглядається як ключовий крок у русі Росії до ведення війни з використанням штучного інтелекту та інтегрованих бойових систем.
Однак той факт, що безпілотник був збитий, свідчить про те, що можливості «Охотника» для ведення електронної боротьби та функції непомітності можуть потребувати значного вдосконалення під час протистояння сучасним системам ППО» – зауважують експерти.
Defence Blog оцінює можливості безпілотника ще більш категорично, відзначаючи, що початкові оцінки уламків ставлять під сумнів твердження росіян про розширені можливості С-70.
«Всупереч російській пропаганді, С-70, схоже, не містить стелс-полімерів або передових систем штучного інтелекту, які рекламувалися. Це не передовий бойовий безпілотник. Це більше схоже на планер, оснащений базовими можливостями польоту та радіокеруванням», – йдеться у матеріалі.
На перебільшення можливостей цього безпілотника вказує і Forbes. За оцінкою видання, замість ШІ «Охотник» все ще покладається зв’язок з операторами, що робить його вразливим для потужних радіоперешкод, які є вздовж лінії фронту.
«Використання пілотованого винищувача Су-57 як ретранслятора команд для безпілотника є неефективним і підкреслює обмеження російських мережевих можливостей. С-70 не має надійних технологій невидимості та мережево-орієнтованих систем, таких як Link-16 НАТО. Натомість дрон покладається на базову радіолінію для управління, що обмежує його оперативну гнучкість», – додають експерти Defence Blog.
Оглядачі також вказують на суттєві репутаційні та геополітичні наслідки збиття дрона, пише Voice of America.
Британське видання The Independent цитує старшого наукового співробітника Королівського інституту об’єднаних служб (RUSI) Джастіна Бронка, який назвав цей інцидент «приголомшливо ганебним провалом» для Росії.
Army Recognition зазначає, що якщо в дроні є сучасні технології, його збиття може прискорити міжнародні перегони у сфері безпілотних технологій між Росією, Україною, а також країнами НАТО та іншими державами.
Портал Bulgarian Military пише, що найбільше занепокоєння в Росії викличе розкриття технологій невидимості, адже у дроні може бути використано спеціальні композитні матеріали та покриття, які зменшують його помітність для радарів.
Також цікавими для західних держав будуть системи керування та датчики дрона, й автономні системи управління, які, ймовірно, складаються з алгоритмів незалежного прийняття рішень, координації з пілотованими літаками та ухилення від загроз противника.
«Якщо ці технології потраплять до конкурентів, таких як США чи Україна, вони потенційно можуть створити контрстратегії, щоб підірвати тактичну перевагу російських безпілотників-невидимок», – пише портал.
До того ж, потрапляння дрона до конкурентів поставить під загрозу інвестиції у його подальшу розробку. Видання The Aviationist припускає, що Україна відправить уламки російського дрона для аналізу у Сполучені Штати.