Фото: Freepik
За даними Єдиного державного реєстру (ЄДР) за 8 місяців 2024 року українці відкрили майже 194 тисячі нових ФОПів. За цей же період закрилося трохи більше 120 тисяч ФОПів. Більш ніж третина нових справ закриваються у перший рік роботи.
Про це повідомляє “Опендатабот”.
Динаміка української фопономіки у війну
За даними аналітиків, 193 192 нові ФОПи було зареєстровано від початку року, що більше, ніж до початку повномасштабної війни, коли за той самий період відкрилось 186 144 нових справ.
В “Опендатабот” констатують, що після суттєвого спаду на початку великого вторгнення, кількість нових реєстрацій стабілізувалася і вже другий рік поспіль залишається на одному рівні.
Підписуйтеся на YouTube-канал delo.ua
Де найчастіше відкриваються нові ФОПи
Зазначається, що найбільше нових справ відкрили підприємці у столиці — 26 303 або 13,6% від загальної кількості нових ФОПів цьогоріч.
Активно реєструють новий бізнес на Дніпропетровщині (18 025), Львівщині (14 459), Київщині (14 428) та Харківщині (12 954).
Також найбільш помітно зросла кількість нових ФОПів за рік у Запорізькій області — на 11%, Кіровоградській — на 10% і Чернігівській областях — на 9,6%.
Водночас бізнес-активність помітно вщухла у прифронтовій Луганській (-14,7%) та Івано-Франківській (-8%) областях.
В “Опендатабот” зауважують, що попри те, що Харківщина входить до переліку регіонів з найбільшою кількістю нових ФОПів, кількість реєстрацій у цьому регіоні скоротилася на 6% порівняно з попереднім роком.
Які сфери найпопулярніші
Як повідомляють в “Опендатабот”, третина нових справ відкривається у сфері торгівлі, а ІТ-сектор привертає 7,6% нових підприємців. Замикаю трійцю найбільш запитаних напрямків для нових справ надання індивідуальних послуг (7%).
“Варто зазначити, що за рік топ зазнав деяких змін: у 2023 серед лідерів були кафе та ресторани, то цьогоріч їх витіснило надання інформаційних послуг”, – підкреслюють аналітики.
Частка жінок серед новоспечених бізнесменів становить 60%
Аналітики звертають увагу, що рекордною стала частка жінок серед новоспечених бізнесменів — 60%. Для порівняння, у 2023 році цей показник складав 55.6%, а у перший рік повномасштабної — 47%.
120 154 ФОПи закрилось
Як констатують в “Опендатабот”, наразі кількість нових справ в 1,6 разів більша, аніж закритих. Так, 120 154 ФОПи закрилось в Україні від початку року.
“Найбільше постраждали новостворені підприємства: з тих, що були відкриті торік, закрилося 24,5%, а з тих, що відкрилися цього року, — 13,7%. Медіана діяльності ФОПів, закритих цьогоріч, складає 2 роки і 7 місяців”, – зазначають аналітики.
Найбільше ФОПів закрилось у Києві — 13% (15 770), Харківській — 8% (10 097) та Дніпропетровській — 8% (9 931) областях.
Чому в Україні прискорились темпи закриття бізнесу
Нагадаємо, за перше півріччя 2024 року в Україні закрили майже 92 тисячі ФОПів, що на 54% більше, ніж у порівнянні з аналогічним періодом 2023 року. Також на 15% зріс показник закриття компаній – за перше півріччя 2024 року припинили діяльність понад 1,5 тисячі підприємств.
Незалежно від причин виходу бізнесу з ринку, ключовим моментом є те, що загальна кількість ФОП та компаній в Україні збільшується.
Але збільшення кількості ФОПів не свідчить про зростання економіки.
“Фактично показник росту новостворених ФОП переважає над тими, що закрили свій бізнес в 2024 році на 42,5 тисяч осіб”, – підкреслив голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
Він наголосив, що дані свідчать, що найбільша кількість припинених ФОП якраз в тих регіонах, де більше відкритих новостворених підприємців.
Як пояснив нардеп, скорочення ФОП пояснюється імміграцією, релокацією, вичерпанням лімітів, а вже потім банкруством.
“Так само як і збільшення ФОП пояснюється введенням РРО, податковою оптимізацією, ухиленням від військового обліку, а вже потім нестримним духом нового підприємництва”, – констатував Гетманцев.