© Скріншот Youtube Єдине, що для Росії має значення – це співвідношення сил
Старший співробітник Центру безпеки та оборони Естонського Інституту зовнішньої політики (ICDS) Джеймс Шерр вважає, що стратегія Заходу з уникнення ескалації з Росією небезпечна тим, що може призвести до ще більш широкої війни в Європі. Свою думку експерт пояснив під час виступу на Київському безпековому форумі 22 березня.
«Є небезпека більш широкої війни навіть якщо поточна війна завершиться. Треба зрозуміти дві речі. Росія і те, що ми називаємо Захід, живуть в різних когнітивних світах. І небезпека [ширшої] війни випливає з глибоких конфліктів як інтересів, так і сприйняття», – сказав Шерр у своєму виступі.
За його словами, для Росії завжди ключовим імперативом було підтримання військового периметру навколо того, що вона називає територією Російської імперії. Це її пріоритетний національний інтерес.
«Ви [Україна] знаходитесь між кордоном так званого «руского міра» і кордоном того, що вони називають історичним Заходом, того, що було кордоном НАТО після Холодної війни. Єдина змінна у цьому, яка має значення для Росії – це співвідношення сил у кожний окремий період часу. Найбільшою перешкодою для Росії, щоб реалізувати свої інтереси, було якраз існування суверенної незалежної України. Виникнення України як держави після розпаду Радянського Союзу з самого початку було «західним проєктом», як вони вважають, і відповідало інтересам Заходу і є антиросійським за своєю природою. Тому, як це бачать росіяни, перемога Росії в Україні та втрата Заходом України, буде чутливим ударом для Заходу і вони добре розуміють, що коли ваш ворог відступає – вам треба наступати», – вважає науковець.
Шерр вважає, що Захід все ще розглядає загрозу з боку Росії та її силу у категоріях матеріальних можливостей включно з економічними. Але Росія у цю силу також включє «моральні спроможності» – силу віри. У Росії відроджується концепція жертовності заради перемоги і цей менталітет стає дедалі сильнішим. «Якщо ваш опонент не проявляє таку саму стійкість, готовність до жертовності, то ворога можна не поважати. Саме на цьому ми зупинилися і маємо на сьогодні», вважає експерт.
«Наш пріоритет [Заходу] – за будь яку ціну уникати ескалації, але в результаті ми лише збільшуємо по експоненті небезпеку війни. Ось у чому проблема Заходу. Всі наші чесноти, пропорційність, раціональність, пошук компромісу – викликають лише зневагу до нас з боку російського противника», – пояснює Шерр.
На його думку, Путін мобілізував російську економіку, психологію, політичну систему, мілітаризувавши їх, та створив динаміку у Росії, «яку буде дуже важко розкрутити у протилежному напрямку».
«Якщо Україна програє цю війну, а Захід стоятиме осторонь, дозволивши, щоб Україна програла, то небезпека ширшої й більшої війни значно підвищиться. Небезпека може бути ще більшою. І ризик буде полягати в тому, що Росія може почати нову війну на основі свого пропрахунку стосовно волі Заходу. Якщо воля буде проявлена занадто пізно для того, щоб забезпечити необхідний баланс сил, який міг би попередити війну», попередив Шерр.
Нагадаємо, віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина у межах XVI Київського безпекового форуму заявила, що Сполучені Штати не дають можливості розвитку діалогу про вступ нашої держави до НАТО. «Зараз весь діалог із партнерами за НАТО зводиться до прохань “поводити себе спокійно на Вашингтонському саміті», сказала вона.